Budu po proteinu rychleji růst?

15. 8. 2022
Budu po proteinu rychleji růst?

Cílem všech kulturistů je nabrat svaly. Jenže protein není jen o tom. Pokud chcete podpořit proteinem růst svalů, musíte začít užívat hlavně růstový protein. Je mnoho druhů proteinů a každý druh má jiné využití – přestože se vzájemně překrývají, protože se jedná o bílkoviny. Záleží ale, z čeho je protein vyroben a jaká technologie při výrobě byla použita. 

Protein pro růst hmoty a svalů

Jaký zvolit protein pro růst svalů? Doporučujeme volit dobře vstřebatelný protein, aby přibírání na objemu bylo efektivní. Pokud tělo nedokáže dobře vstřebat většinu proteinu, nebudou mít svaly dostatek živin a základní stavební jednotky – bílkovin. Proto je vhodné jako růstový protein zvolit například hydrolyzát s vysokým obsahem proteinu nad 80 %. Obecně pro růst hmoty volte vždy proteiny s vysokým obsahem bílkovin.

Protein není jen o nabírání svalové hmoty. Podívejte se na další výhody proteinu, o kterých možná ani nevíte. 

Jak přibírat na objemu

Odborníci na posilování doporučují užívat protein v době takzvaného anabolického okna, tedy zhruba 20 až 60 minut po cvičení. Právě v tomto čase dokáže naše tělo nejlépe vstřebat živiny z proteinu, které mu dodáme. Ovšem pozor, existuje také druhý pohled, podle kterého je ideální naopak dávat bílkoviny do 2 hodin po cvičení. Shodují se však v tom, že vhodné je užívat protein po cvičení, tím podpoříte přibírání na objemu

Proces růstu svalů

Vybudovat svaly není jednoduché, ale zvládnete to. Základem je vytrvat – přestože výsledky nemusíte vidět hned, dostaví se. Důležité je nevynechávat tréninky. Nabrat například 1 kg čisté svalové hmoty může trvat až několik měsíců. Budovat svalovou hmotu pořádně nejde bez vhodné stravy. Jaká je ale vhodná strava? Samozřejmě strava bohatá na proteiny. Zapomínat nesmíte ani na dostatečný odpočinek a spánek. Dopřejte si spánek alespoň 8 hodin.