Proteiny pro snadné hubnutí: Jaký protein na hubnutí je nejlepší?

Proteinové doplňky stravy patří mezi ty nejprodávanější a rozhodně není pravda, že by byly vhodné jenom pro kulturisty nebo profesionální sportovce. Oblíbenost proteinové diety v posledních letech napovídá, že protein na hubnutí opravdu pomáhá.

Co jsou to proteiny?

Proteiny, neboli bílkoviny, patří mezi základní stavební složky lidského těla. Vyskytují se ve všech buňkách, a i když je mnoho lidí spojuje hlavně se svaly, najdeme je i v kostech, nehtech nebo vlasech. Mají také transportní funkci, kdy pomáhají s distribucí kyslíku, pomáhají regulovat hladinu hormonů a podporují naši imunitu. Doplnit bílkoviny tedy nepotřebují jen sportovci, ale vhodné jsou také proteiny pro seniory nebo pro děti.

Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Pro své fungování jich lidské tělo potřebuje dvacet, z toho 9 si samo tělo vyrobit neumí (tzv. esenciální aminokyseliny) a musíme je přijmout z potravy. Aminokyseliny jsou hlavním stavebním kamenem a palivem pro svaly, jsou tak vhodné především při silových sportech, ale hodí se i při hubnutí nebo rýsování postavy.

Proč do jídelníčku zařadit proteiny, když chcete zhubnout

Proteiny patří spolu se sacharidy a tuky mezi makroživiny, ze kterých se skládá náš jídelníček. Při hubnutí zvyšte doporučený příjem bílkovin na přibližně 1,4 g – 2 g na kilogram hmotnosti. Kromě toho, že tím snížíte svůj kalorický příjem na úkor cukrů a tuků, vyplatí se protein při dietě i z dalších důvodů:

  • Vyšší příjem bílkovin ochrání naše svaly, takže budeme shazovat tuk, ne svalovou hmotu.
  • Proteiny snižují chuť k jídlu, takže se nám nestane, že by nás pár minut po obědě začala honit mlsná.
  • Bílkoviny mají nejvyšší termický efekt ze všech živin, takže na samotné jejich spálení musí tělo vydat velké množství energie. Díky tomu také zasytí na delší dobu.
  • Proteiny pomáhají udržovat a zrychlovat zdravý metabolismus a také pozitivně ovlivňují hormonální systém a trávicí trakt.
Protein před cvičením

Oblíbená proteinová dieta

Vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí trvale zhubnout a přitom se příliš neomezovat, je proteinová dieta. Při ní je nutné zvýšit příjem bílkovin a prakticky vyřadit z jídelníčku sacharidy. Díky tomu začne naše tělo brát energii ke svému fungování z tuků – těch přijatých ve stravě i těch uložených. Proteinovou dietu známe také jako nízkosacharidovou, keto nebo ketonovou dietu.

Každý z nás by měl do jídelníčku zařadit  potraviny bohaté na bílkoviny, mezi které patří maso, vejce, mléčné výrobky nebo sója, přidat spoustu zeleniny a naopak vyřadit například pečivo nebo sladkosti a průmyslově zpracované potraviny. To ale pro účinné hubnutí s proteiny nestačí.

Jak funguje ketóza?

Pokud budete dodržovat proteinovou dietu správně, brzy se vaše tělo dostane do stavu tzv. ketózy. Právě to je stav, kdy si tělo bere energii pro své fungování z tuků. V běžném režimu jsou hlavním zdrojem energie sacharidy (konkrétně glykogen), ale pokud je z jídelníčku vyřadíme, zvýší se v našem organismu hladina ketolátek, které se stanou palivem pro mozek i svaly.

Do stavu ketózy se tělo při přísné proteinové dietě dostane během několika dní a v tu chvíli už začne spalovat tuky. Proto je proteinová dieta tak oblíbená – první výsledky vidíte už pár dní po jejím začátku.

Jak užívat protein na hubnutí?

Keto dieta ale není jedinou možností, jak zařadit do jídelníčku protein na hubnutí. Je pravda, že hubnutí se bez úpravy jídelníčku neobejde. Věděli jste, že strava je za úspěch při hubnutí odpovědná dokonce z 80 %? Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv dietní stravovací režim, výhody proteinů hrají ve váš prospěch.

Jakýkoliv ověřený protein na hubnutí má na obalu uvedený doporučený způsob použití a dávkování, kterým je rozumné se řídit. Pokud se pomocí proteinového prášku snažíte zhubnout přebytečná kila, doporučuje míchat prášek s obyčejnou vodou. Díky tomu se vyhnete přebytečným kaloriím při míchání s obyčejným mlékem nebo jeho rostlinnými alternativami.

Náš jídelníček (nejen při dietě) bychom měli brát jako komplexní systém. To, že do něj zařadíme proteinové doplňky samo o sobě nestačí, vždy si musíme pečlivě číst složení. Pokud opravdu chcete zhubnout, zaměřte se nejen na přírodní ingredience, ale také na množství sacharidů v jednotlivých výrobcích. Proteinové nápoje a další jídla s nejnižším obsahem sacharidů najdete u KetoFit – už od 0,9 g sacharidů na porci. Aby byl protein na hubnutí maximálně účinný, nemělo by množství sacharidů v jedné porci přesáhnout 6 g.

protein při cvičení

Kolik proteinu na hubnutí bychom měli přijmout?

I když si vyberete ten nejlepší protein na hubnutí, jeho užívání vám samo o sobě ztrátu kilogramů nezaručí. Výživoví poradci při hubnutí doporučují, aby proteiny tvořily přibližně 25 – 30 % kalorického příjmu. To odpovídá přibližně 2 g bílkovin na kilogram aktivní hmoty.

Protein by měl být součástí každého jídla, které zařadíme do jídelníčku. Mezi doporučovaná a oblíbená proteinová jídla na hubnutí patří míchaná vajíčka, hovězí steak, luštěninový karbanátek nebo ochucený tvaroh. Pokud při hubnutí také cvičíme, měli bychom na vyšší příjem proteinů dbát ještě více, především v tréninkových dnech. Kromě podpory hubnutí nebo růstu svalové hmoty totiž proteiny pomáhají také s regenerací unavených svalů.

Muži a ženy hubnou jinak

Když chceme zhubnout zdravým způsobem a trvale, měli bychom dobře vědět, jak funguje naše tělo. A je pravdou, že hubnou jinak muži a jinak ženy.

Mužům při hubnutí pomáhá testosteron, mužský pohlavní hormon, který je mimo jiné spojovaný i s dominancí, agresivitou a libidem. Díky testosteronu mužům také více rostou svaly. Při hubnutí to znamená, že svou váhu snadněji ovlivní zvýšením fyzické aktivity a cvičením. Proto nejlepší hubnoucí protein pro muže bude ten, který je zároveň vhodným proteinem pro sport a posilování.

Oproti tomu ženy mají testosteronu minimum a při hubnutí je pro ně klíčová úprava jídelníčku. S vyšším věkem a celkovým poklesem hormonální hladiny hraje jídelníček stále větší roli. Vhodné proteiny pro ženy a proteiny pro muže se mohou mírně lišit.

Protein po cvičení

Nejlepší keto dieta na trhu pro ženy

Pokud chcete, aby byla ketonová dieta opravdu účinná a pomohla vám nastartovat nový životní styl, vyzkoušejte keto dietu od KetoFit. Za jejím vývojem stojí odborníci na sportovní výživu a léta pokusů, aby celý dietní komplex fungoval správně. Ve složení jídel KetoFit najdete pouze přírodní ingredience a také nejmenší množství sacharidů na trhu.

Hubnutí s KetoFit je velmi jednoduché, hodí se pro každou ženu, včetně těch velmi zaneprázdněných nebo těch, které nemohou sportovat, protože při keto dietě není nutná velká fyzická aktivita. KetoFit také nabízí komplex 26 vitamínů a minerálů ušitých na míru ženskému tělu. Díky nim se během hubnutí nedočkáte vypadávání vlasů nebo zašedlé pleti, naopak podpoří celkovou vitalitu organismu i jeho imunitu.

Velkou výhodou KetoFit je i to, že nabízí ucelený program. V první fázi diety si vystačíte pouze s jídly KetoFit a nemusíte se už ničím dalším zabývat. Postupně se naučíte sestavit si vlastní jídelníček s jídly bohatými na proteiny a proteinové smoothie nebo proteinové dezerty už můžete brát jako zpestření.

Při proteinové dietě je také podstatné, aby tělo přijímalo dostatek všech živin důležitých pro jeho fungování. KetoFit je certifikovaný jako plnohodnotná náhrada stravy, takže vede ke zdravému hubnutí a nehrozí vám např. podvýživa.

Zní to všechno neuvěřitelně jednoduše? Přečtěte si zkušenosti dalších žen, které s KetoFit zhubly jednou provždy bez obávaného jojo efektu.

Kdy si dopřát protein na hubnutí

Pokud je naším cílem primárně hubnutí, je důležité přijímat proteiny rovnoměrně během celého dne. Díky tomu se můžeme vyhnout náhlým pocitům hladu, které by nás při dietě mohly pokoušet.

  • Ráno se vyplatí kombinovat rychle a pomalu stravitelné proteiny (tedy syrovátkový protein a kasein), díky kterým se váš organismus nastartuje a zároveň vás za hodinu nebude trápit hlad nebo chuť na něco dobrého. Oba druhy proteinu najdeme v mléčných výrobcích.
  • Místo svačiny si můžete dopřát proteinový nápoj, který zažene menší hlad. Zároveň není těžký do žaludku, takže můžeme i po svačině normálně fungovat.
  • Před cvičením a po něm bychom měli doplnit lehce stravitelný protein, který nás může nakopnout k lepšímu výkonu a budeme mít větší výdrž. Pomůže také se regenerací unavených svalů.

Proteinové koktejly na hubnutí nejsou jediná možnost

Mezi nejznámější a nejrozšířenější proteinové doplňky stravy patří bezpochyby proteinové nápoje a koktejly. Jejich příprava je velmi jednoduchá, stačí nasypat odměřené množství prášku do shakeru, přidat vodu nebo mléko, protřepat a máte hotovo. Díky tomu jsou proteinové nápoje vhodné i jako jídlo s sebou.

Pokud se ale pustíte do ketonové diety, určitě nechcete několik týdnů žít jen na koktejlech. Dobrou zprávou je, že dnes už nemusíte. Například proteinové dieta KetoFit nabízí širokou nabídku proteinových jídel, u kterých strávník ani jeho okolí nepozná, že jsou něčím zvláštní. Můžete si dopřát chutnou omeletu s žampiony nebo se slaninou, rozmanité druhy polévek nebo dokonce proteinový hamburger nebo pizzu.

Nemusíte se vyhýbat ani přílohám

Velkým strašákem je také nemožnost jíst při dietě oblíbené přílohy nebo pečivo. Ani to už dnes není problém. Proteinové těstoviny můžete doplnit zeleninovou omáčkou nebo dokonce proteinovou svíčkovou a dopřát si můžete dokonce keto knedlík, který jednoduše uvaříte v mikrovlnné troubě.

Chutné je také proteinové pečivo. S proteinovým keto croissantem si můžete dopřát snídani ve francouzském stylu a semínkový keto chleba pohodlně nahradí běžnou sacharidovou variantu.

Při hubnutí můžete i mlsat

Milovníci sladkého se také nemusí obávat, že by při hubnutí s proteiny přišli zkrátka. Existuje velké množství dezertů, které neporušují pravidla keto diety, takže si ke kávě můžete dopřát třeba keto kokosky.Proteinový prášek je také možné přidat do nejrůznějších fit dezertů. A když mouku v těstě na palačinky nebo lívance nahradíte proteinem na hubnutí, máte skvělý způsob, jak do svého jídelníčku dostat dávku proteinů a udělat svému tělu dobře.