Výhody proteinu

Proteinové potraviny, proteinové nápoje a dokonce i různé typy proteinových diet. Popularita proteinů stále stoupá a jejich místo ve výživě je téměř nezastupitelné. Proteinový prášek jako doplněk stravy, který si mnoho lidí spojovalo především s kulturistikou a nabušenými svaly, se používá nejen při rýsování postavy, ale také během hubnutí. Proteiny se zkrátka staly výživovým trendem a nezbytnou součástí skoro každého jídelníčku. Proč byste měli zapracovat na jejich dostatečném příjmu i vy a k čemu je vůbec dobrý protein? Prozradíme 10 konkrétních výhod proteinů.

výhody proteinu rychle poznáte

1. Perfektní zdroj nepostradatelných živin

2. Přispívá ke spalování tukových zásob

Základem hubnutí je kalorický deficit. Tedy stav, kdy výdej kalorií převažuje nad jejich příjmem. Toho jde dosáhnout pestrým jídelníčkem a zařazením pravidelného pohybu do vašeho dne. Toužíte se zbavit nevzhledných kil navíc jednou provždy? Zaměřte se na jednotlivá jídla a celkovou skladbu vašeho jídelníčku. Optimální množství bílkovin ve stravě totiž dokáže podpořit rychlejší činnost metabolismu a tím zvýšit celkové množství spálených kalorií za den

3. Zažene hlad a chutě na sladkou tečku po jídle

proteinový nápoj

4. Pomůže vám získat svaly snů

Protein vás dostane do formy, to je velká výhoda proteinu

5. Podpoří rychlejší a kvalitnější regeneraci svalů po výkonu 

6. Vašich fitness cílů dosáhnete snadněji 

7. Pozitivně ovlivní celkovou vitalitu organismu

Přínos bílkovin uvidíte nejen na vzhledu vaší postavy, ale pocítíte také na vašem fyzickém zdraví. Jak jsme zmínili výše, proteiny patří mezi 3 základní makroživiny. Ty představují hlavní pilíř jídelníčku a zároveň podporují normální činnosti organismu. Jejich vyvážený poměr přispívá také k pevné a odolné imunitě. Každá makroživina má v těle konkrétní funkci a přináší organismu mnoho benefitů. Bílkoviny obsahují kromě aminokyselin také imunoglobuliny, protilátky a spoustu dalších aktivních látek. A ty pomáhají také posilovat kvalitu vlasů, nehtů a kostí.

TIP: Zajímá vás více informací o tom, co je to vlastně protein? Detailně vás s ním seznámíme a zároveň vysvětlíme, proč jsou bílkoviny ve výživě nepostradatelné. 

8. Váš jídelníček už nikdy nebude nudný

Možná jste si dosud mysleli, že zdravé proteiny získáte pouze z masa, nebo proteinového nápoje. V dnešní době je ale možností, jak doplnit zásoby bílkovin, nepřeberné množství. Protein totiž nenajdete jen v klasické stravě, ale také v různých speciálních potravinách. Díky tomu si můžete sestavit jídelníček, který bude pestrý a plný jídel, které se nebudou každý den opakovat. Vyhnete se tak stereotypnímu stravování, které je typické pro některé druhy diet. Jaké speciální potraviny a jídla můžete zařadit do vašeho jídelníčku?

proteinový burger a proteinová jídla

9. Posune vaše vaření na další úroveň

10. Ušetří vám spoustu času

Syrovátkový protein patří mezi nejznámější doplňky stravy a troufneme si říct také nejpoužívanější. Je to především z toho důvodu, že proteinový nápoj představuje kvalitní náhradu stravy bez kompromisů. Proteinový prášek obsahuje velmi nízké množství tuků a sacharidů a navíc je kaloricky nenáročný. Jeho příprava vám zabere jen pár sekund, takže vám ušetří spoustu času, který byste strávili nakupováním a následným vařením. Pokud nemáte čas připravit si každý den svačinku, nebo jste na cestách, proteinový nápoj je skvělou volbou, jak doplnit do organismu cenné živiny.  

Konzumace proteinu vás zasytí a je dobrou náhradou stravy, takže občas ušetří čas.

Chcete vybudovat svaly, nebo zhubnout? Nezapomínejte na proteiny

Rozhodli jste se změnit vaši postavu? Základem jejího formování je samozřejmě vyvážený jídelníček a pravidelný trénink. Správně nastavený kalorický příjem a každodenní pohyb vám pomůže zbavit se nevzhledných tukových polštářků a vybudovat svalovou hmotu. Pokud chcete vašich fitness cílů dosáhnout efektivněji, rozhodně nezapomeňte do vašeho jídelníčku zařadit různé zdroje a druhy proteinů. Jejich pravidelná a dostatečná konzumace se pozitivně odrazí na vašem výkonu a celkovém stavu vašeho organismu. 

Výhodou proteinu je hubnutí

Pamatujte, že každý má jiné potřeby, a proto se i vaše doporučená denní dávka bílkovin může od ostatních lišit. Optimální množství bílkovin ve vašem jídelníčku totiž závisí na mnoha faktorech. Hlavní roli hraje nejen pohlaví a věk, ale také například typ zaměstnání. Proto je důležité, abyste si sami vypočítali vaši konkrétní denní dávku bílkovin.