Proteinové nápoje – k čemu jsou dobré?

proteinové nápoje

Proteinové nápoje stále valná většina lidí vnímá jako doplněk pro kulturisty při budování svalové hmoty. Jejich využití ale může být mnohem širší. Co vše se v nich skrývá a v čem nám mohou pomoci?

Proč potřebujeme proteiny

Začněme od začátku. Proteiny (neboli bílkoviny) jsou základní stavební jednotkou lidského těla. Najdeme je ve svalech i v jednotlivých buňkách. Spolu se sacharidy a tuky patří mezi makroživiny, které jsou základní složkou naší potravy. Dostatečný přísun jednotlivých makroživin zaručí správné fungování našeho těla.

V současnosti základní doporučený poměr makroživin vypadá takto:

 • bílkoviny (proteiny) – 20 – 30 %, cca 2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti,
 • tuky – 30 – 35 %, cca 0,6 g tuků na 1 kg tělesné hmotnosti,
 • sacharidy – 35 – 45 %, cca 3 g sacharidů na 1 kg tělesné hmotnosti.

Vyšší příjem bílkovin zaručí snazší růst svalové hmoty, ale také přispívá k lepší regeneraci po cvičení. Zároveň pomohou ke správnému metabolismu a mají také vliv na naši imunitu a zdravý mozek.

Více proteinů bychom do jídelníčku měli zařadit nejen v případě, kdy jsme se dali na silový trénink. Pomohou i při hubnutí, tedy v případě, že je našim cílem hezky vyrýsovaná postava s dostatečným množstvím svalové hmoty. Svaly totiž hrají při hubnutí zásadní roli, i když nechceme vypadat jako fitness nadšenec – samy přispívají ke spalování tuků. Zkrátka čím více máte svalové hmoty, tím snáz budete spalovat přijaté kalorie.

Proteinové nápoje pomáhají s budováním svalů.

Jaký je tedy význam bílkovin pro naše stravování a hubnutí?

 • Bílkoviny mají ze všech makroživin největší sytící efekt.
 • To znamená, že po jídle s vyšším podílem proteinů nebudete mít delší dobu hlad. Můžete tak hubnout bez hladovění.
 • Bílkoviny také snižují chutě na sladké.
 • Díky dostatku proteinů snáze předejdete jojo efektu, který je strašákem všech dietářů.

Proteiny z běžné stravy

Kvalitní proteiny do jídelníčku můžeme samozřejmě získat z běžných potravin. Mezi nejvýznamnější potraviny bohaté na bílkoviny patří maso, vejce, mléko a mléčné výrobky, ale také luštěniny nebo ořechy a semínka.

Pokud se snažíme budovat svalovou hmotu, měl by náš talíř obsahovat bílkoviny v každém chodu. K snídani si tak dopřejte např. vaječnou omeletu se špenátem a rajčaty, k obědu steak z tuňáka s grilovanou zeleninou a pečenými bramborami a k večeři salát s cizrnou a hořčicovým dresingem.

Do vyváženého jídelníčku patří také svačiny. Hrst oříšků, ovoce nebo bílý jogurt jsou vhodnou alternativou, ale mohou je vystřídat právě proteinové koktejly, které zasytí a dodají potřebnou energii.

Proteinové nápoje mohou zpestřit jídelníček

Důležitost bílkovin ve stravě už dnes nikdo nezpochybňuje, přesto se někteří stále dívají na proteinové nápoje a koktejly skrz prsty. Nejedná se však o žádné šarlatánství, které má ošidit ty, kteří touží po vypracované postavě. Pokud je váš trénink silový nebo se snažíte zdravě zhubnout, je někdy těžké přijmout dostatek bílkovin. A právě tady má své místo koktejl s obsahem proteinu. Jsou také nezbytným doplňkem stravy vrcholových sportovců.

proteiny pomohou s regenerací po cvičení

Proteinová jídla nejsou ale jen pro aktivní sportovce, zařadit do stravy by je měli všichni. Abyste si mohli dát proteinový nápoj, nemusíte se pouštět do silového tréninku ani vrcholového sportu. Budou se hodit po ranním běhu, odpolední vyjížďce na kole, lekci jógy i víkendovému výletu na rozhlednu. Ocení je zkrátka každý, včetně rekreačních sportovců nebo seniorů, kteří mohou proteinové koktejly využívat pro celkovou podporu organismu i svalové tkáně, která věkem ochabuje.

Největší výhody proteinových nápojů jsou tyto:

 • Proteinové koktejly obsahují velké množství bílkovin na 100 g a jejich snadné vstřebání.
 • Nenáročná příprava – jednoduše rozmíchejte proteinový prášek ve vodě a je hotovo. Díky tomu je také jednoduché vzít si je s sebou třeba do práce nebo do tělocvičny.
 • Obsahují aminokyseliny, díky kterým bude regenerace po cvičení snazší.
 • Koktejl s proteinem může pomoci snížit tělesný tuk a naopak budovat svalovou hmotu.
 • Proteinové nápoje na hubnutí zrychlují metabolismus a pomáhají účinnému a dlouhodobému hubnutí.

Ne, že by proteinové nápoje byly naprostou nezbytností při budování svalové hmoty, ale byla by škoda jejich služeb nevyužít. 

Jak si vybrat vhodný proteinový nápoj?

Na trhu dnes najdeme nepřeberné množství proteinových nápojů a koktejlů. Při jejich výběru bychom měli především dbát na složení a také na účel, pro který si proteinové nápoje pořizujeme.

V první řadě pátrejte ve složení proteinového koktejlu množství bílkovin. Na obale je často uvedeno číslo, které udává obsah proteinu ve výrobku. Například číslo 100 znamená, že proteinový prášek obsahuje 100 % kaseinu bez dalších příměsí (syrovátky nebo vaječného proteinu). V některých případech se ale může stát, že na obale bude uvedené číslo 80 a v obsahu najdeme pouze 75 g proteinu na 100 g výrobku. Každopádně jednotlivé proteiny a další složky výrobce uvádí v pořadí, v jakém jsou zastoupeny – od největšího množství po nejmenší.

Proteinový shake by měl kromě základních živin obsahovat vlákninu, vitamíny a minerální látky. Naopak se vyhněte nápojům s přidanými umělými barvivy, sladidly (nebo dokonce cukry) a konzervanty. Mezi výrobce, kteří garantují nejnižší obsah sacharidů ve svých proteinových nápojích patří KetoFit, který se specializuje na produkty speciálně vyvinuté pro ženy.

Dnes máte na výběr také z velkého množství příchutí, takže každý má možnost připravit si lahodný proteinový koktejl, který bude nejen prospěšný, ale také chutný. V každém případě doporučujeme obracet se na spolehlivé výrobce. My jsme pro vás vybrali produkty nejen od KetoFit, ale také 4fitness, kteří se specializují na profesionální výživu pro sportovce i širokou veřejnost.

Syrovátkový protein nebo raději něco jiného?

Existuje celá řada různých proteinů, ale pokud nejste vegan, představuje právě syrovátkový koktejl nejlepší volbu. Syrovátkové bílkoviny pomáhají budovat a udržovat svalovou hmotu, dodávají energii při náročných sportovních výkonech a syrovátkový koktejl také napomáhá při hubnutí.

Syrovátkový protein je zdrojem všech devíti esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vyprodukovat a potřebuje je dodat ve stravě. Syrovátkové bílkoviny jsou přírodního původu, pocházejí z běžného kravského mléka.

Existují i další druhy proteinů, ze kterých si můžeme namíchat dietní koktejly. Velmi rozšířený je kasein nebo vaječný protein albumin. Pro ty, kteří se chtějí vyhýbat živočišným produktům, existuje varianta v podobě rostlinných proteinů vyráběných ze sóji, hrachu, rýže nebo konopných semínek. Doporučujeme vyzkoušet tento originální ovocný vegan proteinový koktejl.

jak vybrat protein

Kdy si namíchat proteinový shake?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá – proteinové koktejly můžeme konzumovat kdykoliv během dne. Abyste podpořili růst svalů nebo hubnutí, dopřejte si koktejl s proteinem především v těchto situacích:

 1. Po cvičení. To je asi nejlepší doba, kdy si dopřát proteinové nápoje. Tělu rychle dodáte kvalitní bílkoviny, takže zabráníte ubývání svalové hmoty a navíc si dopřejete rychlejší regeneraci a zabráníte dlouhodobé svalové únavě.
 2. Na svačinu. Mléčný koktejl s proteinem je skvělý jako něco menšího mezi hlavními jídly. Zasytí, ale nezatíží žaludek natolik, abyste nemohli přemýšlet nebo pracovat.
 3. Když nemáte čas. Příprava proteinového koktejlu je doslova záležitostí několika minut. Stačí odměřit potřebné množství proteinového prášku, dolít vodou, důkladně protřepat v shakeru a je hotovo. Díky této snadné přípravě se skvěle hodí také jídlo s sebou.
 4. Když máte chuť na něco sladkého. Nikdo nejsme dokonalý a každého občas honí mlsná. Zkuste čokoládovou tyčinku nahradit syrovátkovým koktejlem, který vás zasytí na mnohem delší dobu a nezpůsobí organismu šok množstvím přijatého cukru. Koktejl s obsahem proteinu je skvělou možností pro druhou večeři, když vás večer přepadne hlad. Obzvlášť proteinový prášek s kaseinem bude v noci pracovat ve váš prospěch.
 5. Váš jídelníček obsahuje málo bílkovin. Přes veškerou snahu se nám někdy nepodaří ohlídat dostatečný příjem bílkovin v běžné stravě. V těchto chvílích nemusíme sahat jen pro proteinových nápojích, ale proteinový prášek můžeme přidat do jídla a zvrátit tak poměr živin na svou stranu. Můžete jej použít třeba do těsta na palačinky nebo do ovesných kaší.

Existuje proteinový koktejl pro rychlé hubnutí?

protein při hubnutí

Jak už jsme ale zmiňovali výše, proteinové nápoje na hubnutí pomohou odolat chuti na sladké nebo utiší nenadálý hlad a přitom nenaruší redukční jídelníček. Syrovátkový proteinový koktejl se pro tyto účely osvědčil nejlépe. Navíc dnes už je najdeme v mnoha příchutích, takže si každý může vybrat chutnou variantu podle svého vkusu.

Existují však některé varianty proteinových koktejlů, které představují plnohodnotnou náhradu stravy právě pro účely rychlého a zároveň bezpečného hubnutí. Pracují na principu ketózy, kdy tělo dostává minimum sacharidů a bere si tak energii pro své fungování především z tukových zásob.

Tyto hubnoucí koktejly obsahují kromě vysokého obsahu bílkovin také množství vitamínů a minerálů, které zaručují správné fungování organismu po celou dobu diety. Mají příznivý vliv i na kvalitu pleti či vlasů. Pokud se rozhodnete pro hubnutí s proteinovými koktejly, měli byste si vybírat ty nejkvalitnější. KetoFit proteinové koktejly garantují čistě přírodní složení, dostatek kvalitní vlákniny i nejnižší množství sacharidů na trhu. Zároveň příznivě působí na imunitní systém, což je důležité zejména při takto razantní změně stravování. A navíc má ohromující výsledky!

Eva Procházková
Autor článku
Eva Procházková Zdravý životní styl, vaření a výživa - to jsou moje oblíbená témata v práci i v životě.

Související články