Jaký je rozdíl mezi instantním a neinstantním syrovátkovým proteinem?

15. 8. 2022
Syrovátkový protein po cvičení

Proteiny jsou základní stavební jednotky našich svalů. Kromě toho zabezpečují i množství různých procesů v našem organismu. Bez proteinu by nebyl život – jednoduše řečeno. Dnes, pokud cvičíme a sportujeme, většinou doplňujeme proteiny především v instantní podobě, protože je to pohodlné, snadné a relativně levné. 

Syrovátkový protein

Syrovátkový protein, běžně označovaný jako Whey protein, se získává z mléka. Výhodou instantního syrovátkového proteinu je jeho dobrá stravitelnost. Syrovátkové proteiny jsou zároveň na trhu nejdostupnější, protože technologie jejich výroby není nijak zvlášť náročná. Navíc dobře chutnají a sportovci si syrovátkové proteiny oblíbili. Kromě doplňků stravy najdeme v nějaké míře syrovátkový protein ve všech mléčných výrobcích. Dalším proteinem v mléčných produktech je kasein. Ten se užívá jako noční protein.

Instantní syrovátkový protein

Instantní proteiny jsou oblíbené doplňky stravy, tedy protein v prášku. Jedná se o snadno rozpustný protein, se kterým je příprava proteinu opravdu snadná. Jednoduše ho zředíte s vodou nebo mlékem a máte připravený proteinový nápoj. Kromě toho se mezi instantní proteiny řadí například i proteinová jídla, která mají oblíbené ženy držící diety. Instantní protein je dnes nejrozšířenější formou, kterou nejen sportovci užívají. 

Neinstantní protein

Kromě instantních proteinů samozřejmě existují i proteiny, na které se často zapomíná. Na mysli máme samozřejmě proteiny v běžné stravě. Podívejte se, jak získat proteiny z běžné stravy. Je důležité dbát na poměr živin a spolu s tím také na příjem bílkovin, které jsou jiné než instantní proteiny. Pozor si dejte, abyste nepřekračovali denní doporučené množství bílkovin. U běžně sportujících je to do 2,2 gramu proteinu na kilogram tělesné váhy.