Proč je dobré jíst protein?

3. 10. 2022
proteinový nápoj na hubnutí i pro sportovce

Proteiny jsou důležitou součástí našeho jídelníčku, patří mezi základní živiny. Proč je dobré jíst protein, když jste sportovec, když chcete zhubnout nebo když jste senior?

Bílkoviny jsou základem naší potravy

Bílkoviny, neboli proteiny, patří spolu s tuky a sacharidy k tzv. makroživinám. Ty musíme získávat z potravy, protože naše tělo si je samo neumí vyrobit. Bílkoviny najdeme všude – nejen ve svalech, ale také v kostech, vlasech nebo nehtech, zkrátka ve všech buňkách. Výhody proteinů tak pocítíme takřka na vlastní kůži i celé tělo.

K čemu potřebujeme proteiny?

Proteiny jsou základním stavebním kamenem našeho těla a plní v něm hned několik důležitých funkcí:

  • Strukturální funkce. Bílkoviny slouží k výstavbě buněk, orgánů i svalů.
  • Regulační a metabolická funkce. Z bílkovin se také skládají enzymy a hormony, které regulují fungování našeho organismu.
  • Obranná funkce. Proteiny také vytvářejí obranné látky, které podporují naši imunitu.
  • Nutriční funkce. Bílkoviny jsou také zdrojem energie pro naše tělo. Mají stejnou energetickou hodnotu jako sacharidy, ale vyšší termický efekt, takže tělo musí vynaložit více energie na jejich spálení.

Další výhody proteinů ve stravě

Kromě základních funkcí bílkovin najdeme i další výhody proteinu, které můžeme využít. Do jídelníčku je zařazují především sportovci, ať už profesionální nebo amatérští. Hlavním důvodem, proč je dobré jíst protein při sportování, je jejich anabolický účinek, který podporuje růst svalové hmoty. Neměli bychom ale zapomínat ani na jejich regenerační schopnosti, díky kterým si tělo snadněji poradí s únavou.

Proteiny jsou ale vhodné pro všechny. Proteiny pro seniory mohou snížit riziko podvýživy nebo pomoci s regenerací po operacích, nejlepší proteiny pro ženy zase obsahují komplex vitamínů a minerálů, který podporuje specifické ženské potřeby. Na dostatek proteinů bychom neměli zapomínat ani v jídelníčku dětí, protože jejich svaly i kosti teprve rostou a sílí. Proteiny pro snadnější hubnutí zase zajistí, že můžete držet dietu bez hladovění. Potřebujete ještě další důvody, proč se na proteiny ve stravě zaměřit?

Věděli jste, že proteiny a doplňky stravy jsou důležité nejen pro lidi, ale také pro psí domácí mazlíčky?. I u nich je totiž nutné dbát na vyvážený přísun vitamínů a minerálů za účelem přirozeného vývoje. Vyvážené složení potravy a suplementace v podobě přírodních doplňků stravy jsou důležité pro správný vývoj i posílení imunity psa.

Eva Procházková
Autor článku
Eva Procházková Zdravý životní styl, vaření a výživa - to jsou moje oblíbená témata v práci i v životě.