Co a jak užívat před sportem

Salát s vejci a avokádem

Začali jste sportovat a do pohybu jste se doslova zamilovali. Bez cvičení si už nedokážete svůj volný čas představit. Jenže po pár měsících tvrdého tréninku se může stát, že vaše energie půjde rapidně dolů. Nedostatek sil se pak negativně odrazí ve vašem výkonu. Výsledky se začnou zhoršovat a kvůli tomu se vaše motivace k tréninku postupně vytrácí. Co s tím? Pomoct může vhodná suplementace před výkonem. Poradíme vám, jaké doplňky stravy před sportem dokáží tělu dodat potřebnou energii a zároveň maximalizovat váš výkon. 

Pro koho je vhodné doplňovat vitamíny a minerály před sportem?

TIP: Chcete zajistit vašim svalům maximální růst a regeneraci? Stejně důležité jako suplementy před tréninkem, jsou i živiny pro sportovce po tréninku. Seznámíme vás s tím, co a jak užívat po sportu.

Možná si říkáte, že suplementace před tréninkem je jen pro vrcholové sportovce a kulturisty. Není to až tak úplně pravda. I ti, kteří nechtějí lámat rekordy, zvedat velké váhy, běhat maratony nebo dokonce ultramaratony, můžou využít benefitů některých suplementů. Samozřejmě, že mluvíme o těch sportovcích, kteří pravidelně trénují několikrát do týdne a chtějí podpořit svůj výkon. Pokud patříte mezi ty, kteří zavítají do fitness centra párkrát do roka, tak není nutné si hned pořizovat lahvičky s vitamíny a  minerály určené pro použití před sportem. 

Začněte jídelníčkem a tréninkem, pak se zaměřte na suplementy

Budování svalů, nebo fyzické výkonnosti je složitý proces, který vyžaduje trpělivost a výdrž. Základem každého formování postavy a zvětšování síly, je kvalitní jídelníček a dobře sestavený trénink. Tyto dvě věci by se měly navzájem doplňovat a podporovat. Protože bez kvalitní výživy nebude váš výkon stát za nic a pro změnu špatně naplánovaný trénink nevyužije potenciál vašich svalů. 

Jaké suplementy si vzít před tréninkem? 5 doplňků pro maximalizaci výkonu a zkrácení únavy

Pokud máte vyřešenou stravu a trénink, můžete se vrhnout na suplementy. Proč je zařadit do vaší sportovní rutiny? Hlavně z toho důvodu, že fitness doplňky stravy jsou skvělými pomocníky, kteří podpoří vaši vytrvalost a sílu. Vaše tréninky budou kvalitnější, naplněnější a budete z nich mít lepší pocit. O jaké suplementy se jedná? Prozradíme vám 5 doplňků stravy, které sníží vaši únavu během cvičení a zároveň maximalizují výkon. 

 1. Kreatin
  Jeden z velmi oblíbených doplňků stravy, který ocení nejen ti, kteří zvedají činky v posilovně. Kreatin dodá svalům rychlou energii a tím vám pomůže zvyšovat celkovou fyzickou sílu. Jeho suplementace podpoří výdrž, a proto budete schopni cvičit delší čas. Během tréninku se vám podaří odcvičit více sérií s větším počtem opakování. Pravidelné doplňování kreatinu do organismu nejen zvyšuje výkon, ale také přispívá k regeneraci svalů.
 2. Kofein
  Jedná se o dnes již o syntetickou látku, která stimuluje centrální nervovou soustavu. Kofein jako dobrý nakopávač znají nejen ti, kteří se pravidelně věnují sportu. Tento doplněk stravy potlačuje ospalost a útlum. Kofein pomůže zvýšit vaši bdělost a zmírnit únavu. Dokáže nabudit k tréninku a oceníte ho právě v těch dnech, kdy se vám nechce trénovat, nebo nejste schopni se dostatečně soustředit. Mimo jiné také přispívá ke zvýšení objemu tréninku a spalování tuků.

 3. Citrulin
  Pro správné fungování svalů je důležité, aby byly dostatečně okysličené. Citrulin se v těle přeměňuje na arginin, který následně podporuje uvolňování oxidu dusnatého. Díky tomu se rozšíří cévy a krev může lépe proudit řečištěm. Do svalů se tak dostane daleko více živin, a proto dochází k jejich napumpování. Citrulin také oddaluje únavu a snižuje bolest svalů během samotného tréninku. Užívání citrulinu podporuje odstraňování škodlivých látek, které vznikají při intenzivním tréninku. 
 4. Beta alanin

  Vedlejším efektem tohoto suplementu je svědění, nebo mravenčení po celém těle, kterému můžete však předejít jeho postupným dávkováním před tréninkem. Beta alanin je vyhledávaným doplňkem, který pomáhá zvyšovat hladinu karnosinu v těle. Jeho zvýšená hladina je při tréninku žádoucí, protože tlumí kyselost svalstva, která vzniká při intenzivní zátěži během cvičení. Beta alanin pomocí chemických reakcí v organismu zvyšuje sílu, vytrvalost a energií svalů.  
 5. BCAA
  Rychle se při sportu vyčerpáte? Suplementací BCAA před tréninkem dodáte tělu další zdroj energie, který ihned využije. Jedná se o větvené esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit. Organismus je spotřebovává k výrobě energie během cvičení. Jejich používání pomáhá potlačit únavu a dokonce snižuje stupeň vnímání zátěže. BCAA také podporují imunitu a stimulují mozek. 


   

Suplementy před sportem správně dávkujte i časujte

Užívání fitness doplňků před tréninkem je velmi jednoduché. Stačí doporučenou dávku rozmíchat s trochou vody v shakeru a vypít, nebo je rovnou nasypat do úst a následně zapít vodou. Co se týče načasování, tak záleží na tom, o jaký suplement se jedná. Většinou se doplňky používají 15 až 60 minut před výkonem. Mějte však na paměti, že každý suplement je jiný a tím pádem může být dávkování a časování u každého rozdílné. Ještě předtím, než začnete suplementy pravidelně užívat, tak si důkladně přečtěte veškeré informace na obalu. U kvalitních výrobků nechybí údaje nejen o podrobném složení, ale také o doporučené denní dávce, nebo způsobu užití. 

Podporují výkon, ale nepřehánějte to s nimi

Doplňky stravy před výkonem pomohou zlepšit vaši koncentraci a dodají tělu energii, která přispěje k dosažení vašich vysněných fitness cílů. Na druhou stranu buďte s dávkováním a celkovou kombinací různých suplementů opatrní. Raději si zvolte jeden, který budete pravidelně užívat a pozorujte, jaký má na váš výkon vliv. Pokud po určité době ucítíte, že se jeho prvotní síla vytrácí, tak místo navýšení doporučené denní dávky, raději pár týdnů doplněk stravy vynechejte a zařaďte jiný doplněk na jiném principu. 

Pokud stále nevíte, jaké jednotlivé suplementy před výkonem zvolit, sáhněte po komplexním doplňku stravy, který je určený pro použití před začátkem cvičení. Jedná se o takzvané nakopávače, Ty obsahují vyvážené složení všech podstatných složek, které jsou důležité pro dosažení kvalitnějšího a intenzivnějšího tréninku. Navíc vás nabudí a motivují k výkonu. 

Jsem Editor
Autor článku
Jsem Editor Lorem ipsum editor