Jaký protein je nejlepší? Budete překvapeni

proč užívat protein

Proteiny patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější doplněk sportovní výživy, najdeme ho v jídelníčku všech, kteří to se sportem (hlavně tím silovým) myslí vážně. Mnoho lidí především na začátku trápí otázka, jaký protein je nejlepší. Pokusíme se vám na ni odpovědět a tím vám usnadnit výběr.

Pro různé účely se hodí různé druhy proteinů

Proteinů na trhu najdeme nepřeberné množství a zorientovat se v nich chce trochu času i zkušeností. Můžeme chtít nejlepší protein na růst svalů, protein na hubnutí nebo podpořit pomocí proteinů sportovní výdrž.

Nejlepší proteiny pro ženy mohou obsahovat unikátní kombinaci vitamínů a minerálů, které podpoří plodnost nebo mají příznivý vliv na kvalitu pleti a vlasů. Naopak nejlepší proteiny pro muže často slibují podporu růstu svalů. Pokud si tedy chceme vybrat ten nejlepší protein, musíme si nejdříve ujasnit, co od něj chceme.

K čemu je vlastně protein a kdo by jej měl užívat

S rozhodováním, jaký protein je nejlepší, nám také pomůže zjistit, co je to protein a k čemu nám je vlastně dobrý. Výhody proteinu jsou totiž opravdu rozmanité.

 • Proteiny mají tzv. anabolické účinky, to znamená, že pomáhají budovat svalovou hmotu.
 • Protein pomáhá také s regenerací a to ne jen po tréninku, ale také po operacích nebo při pooperační rehabilitaci.
 • Bílkoviny patří mezi kvalitní zdroje energie. Navíc jsou ze všech živin nejvíce syté, takže po jejich konzumaci nemáme hned hlad. Dokážou také pomoci zrychlit metabolismus.
 • Bílkoviny posilují imunitní systém a starají se o celkovou vitalitu našeho organismu. Mají také pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů nebo pleti.

Bílkoviny jsou naprosto nepostradatelnou součástí naší výživy, proto by je do jídelníčku měli zařadit naprosto všichni. Ačkoliv se mnoho lidí snaží o zdravou a vyváženou stravu, stále má mnoho z nich nedostatek bílkovin. Pro průměrně aktivního člověka je doporučený denní příjem bílkovin přibližně 0,8 g bílkovin na kilogram hmotnosti.

Spousta lidí ale potřebuje příjem bílkovin vyšší. Jednak jsou to aktivní amatérští i profesionální sportovci (ti potřebují přibližně 1,4 g bílkovin na kg), ale také senioři, kterým proteiny pomáhají udržet svalovou hmotu, nebo děti, které teprve rostou a potřebují dostatek bílkovin pro růst svalů i kostí. Kvalitní protein je také vhodným doplňkem při hubnutí.

Proteiny patří mezi základní živiny, mají místo v jídelníčku sportovců i při hubnutí.

Podle čeho vybírat nejlepší protein?

Bílkoviny a proteiny znamenají jedno a totéž. Pokud ale mluvíme o proteinu jako výživovém doplňku, musíme si uvědomit, že mluvíme vlastně o  přípravku, který obsahuje koncentrované bílkoviny. Jaký protein je nejlepší (tedy který proteinový výživový doplněk) nám tak může napovědět třeba to, kolik procent bílkovin daný produkt obsahuje. Kvalitní proteiny obsahují nejčastěji mezi 60 – 90 % bílkovin. Pokud na obalu uvidíte nápis např. Whey protein 100, tak to neznamená, že obsahuje pouze čistou bílkovinu, ale že obsahuje pouze syrovátkový protein bez přídavku jiných druhů proteinů (např. kaseinu nebo rýžového proteinu).

Ve složení kvalitních proteinů se často setkáme i s dalšími látkami:

 • Sacharidy – i když protein není doslazovaný, může obsahovat přirozené sacharidy. Jedná se především o mléčný cukr, laktózu, ale některé produkty jsou také doslazované např. výtažky ze stévie.
 • BCAA aminokyseliny – široce rozvětné komplexní aminokyseliny podporují dlouhodobou výdrž, a tak je často najdeme v těch nejlepších proteinech na růst svalů.
 • Samozřejmou součástí proteinových doplňků jsou také tuky, většinou nenasycené mastné kyseliny.

Stejně jako u potravin nebo výživových doplňků bychom si i při výběru nejlepšího proteinu měli pečlivě přečíst složení. Kvalitní protein poznáme podle toho, že obsahuje přírodní látky a naopak ve složení nenajdeme umělé přísady, u kterých je těžké dohledat původ.

Salát s vejci a avokádem
Při sportu i při hubnutí dbejte na vyvážený jídelníček.

Syrovátkový koncentrát je nejvíce univerzální

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě tvarohu, tedy při srážení mléka. Syrovátkové proteiny patří mezi ty nejlépe stravitelné a naše tělo s nimi nemá žádný problém. Ani ten nejlepší syrovátkový protein není vhodný pro vegany, protože má živočišný původ.

 • Syrovátkový koncentrát (Whey Protein Concentrate – WPC) je nejméně zpracovaným syrovátkovým proteinem. Má tedy nižší koncentraci bílkovin, obsahuje laktózu a sacharidy, ale právě díky tomu se jedná o nejchutnější protein. Je vhodný, pokud nemusíme počítat každou kalorii navíc a pomůže i při nabírání svalové hmoty. Mezi jeho další výhody patří rychlá vstřebatelnost a nízká cena.

Whey proteiny: koncentrát, hydrolyzát nebo izolát?

Syrovátkový koncentrát ale není jediným druhem syrovátkového proteinu. Velmi častý je také syrovátkový izolát nebo syrovátkový hydrolyzát.

 • Syrovátkový proteinový izolát (Whey Protein Isolate – WPI) představuje nejčistší formu a řadí se tak mezi opravdu top proteiny. Má vysoký obsah bílkovin, ale malý obsah sacharidů a tuků a zároveň minimální množství laktózy. Je vhodný při redukci tukové tkáně, ale také ochrání a zregeneruje svaly po náročném tréninku.
 • Syrovátkový proteinový hydrolyzát (Whey Protein Hydrolysate – WPH) obsahuje enzymaticky předtrávené aminokyseliny, takže se opravdu rychle vstřebává. A rychle v tomto případě znamená během několika minut od konzumace. Syrovátkový hydrolyzát je nejlepší protein, pokud chceme maximalizovat svou sílu a zároveň podpořit regeneraci svalstva po náročném tréninku. jedná se také o nejrozšířenější protein na trhu, najdeme ho dokonce v kojeneckém mléce.

Sportovní výživové doplňky také často obsahují směsi nejrůznějších proteinů, aby bylo možné dosáhnout těch nejlepších individuálních výsledků. Můžete si dokonce namíchat vlastní protein, který bude obsahovat přesně ty živiny, které potřebujete pro splnění osobních cílů. To, jaký protein je nejlepší pro vás, se totiž vůbec nemusí shodovat s tím, jaký protein je nejlepší pro vašeho kamaráda. Proteinové směsi také představují tu nejstabilnější podporu pro růst svalů a mnoho odborníků se nebojí označit je za vůbec nejlepší protein na růst svalů.

Nejlepší proteiny pro muže
Proteinové směsi jsou nejúčinnější při nabírání svalové hmoty.

Kasein vás příjemně zasytí

Dalším proteinem, který získáváme z kravského mléka, je kasein. Ten tvoří dokonce 80 % mléka! Nejlepší protein z kaseinu je micelární kasein, ostatní varianty (kaseinát vápenatý nebo kaseinát sodný) jako kvalitní protein označit nemůžeme.

Velkou předností micelárního kaseinu je jeho dlouhé a postupné vstřebávání po dobu až 8 hodin. Proto se často setkáme také s označením noční protein. Micelární kasein je také odpovědí na otázku, jaký protein je nejlepší pro regeneraci unavených svalů.

Další živočišné proteiny –⁠ protein z vaječných bílků a hovězí protein

Kromě syrovátkových proteinů a kaseinu se můžeme setkat i s dalšími druhy živočišných proteinů, které stojí za vyzkoušení, ačkoliv by si na ně mnoho lidí nevzpomnělo, když se baví o tom, jaký protein je nejlepší.

Proteiny ze sušených bílků

Vaječná bílkovina patří opravdu mezi top proteiny, ale její koncetrace v běžných vejcích není zrovna závratná. Proto mnoho kulturistů a fitness sportovců využívá sušené bílky. Oblíbené jsou především díky své nízké ceně, ale výhodou je i to, že je můžeme téměř neomezeně přidávat do dietních jídelníčků.

Patří spíše mezi pomaleji vstřebatelné bílkoviny, takže bychom je neměli zařazovat bezprostředně před tréninkem nebo po něm. Asi bychom je neoznačili za nejchutnější protein, ale sušené vaječné bílky jsou chuťově neutrální, takže je jednoduše použijeme při vaření. Pozor jen na nadměrnou konzumaci, při které může docházet k nadýmání nebo pocitu těžkosti.

Hovězí protein

Dalším rozšířeným živočišným proteinem, který si můžeme dopřát ve formě výživových doplňků, je hovězí protein. Je pro tělo dobře stravitelný a snadno vstřebatelný, ale kvůli své ceně se řadí mezi nejméně užívané proteiny.

Dejte šanci rostlinným proteinům

Získat kvalitní protein, když jste vegan, může být složité. Na trhu jsou naštěstí ale k dispozici rostlinné proteiny, které mohou do jídelníčku bez obav zařadit i ti, kteří dávají přednost rostlinné stravě.

Nejčastěji se rostlinné proteiny vyrábí ze sóji, rýže, hrachu nebo konopného semínka. Tyto proteiny neobsahují cholesterol a nenajdeme v nich ani laktózu, takže jsou vhodné pro ty, kteří mají potíže s jejím trávením. Abychom dostali nejlepší protein rostlinného původu, je vhodné vytvořit si směs těchto proteinů, protože díky tomu získáme kompletní spektrum aminokyselin.

Při hubnutí se spolehněte na odborníky

Zhubnout tuky, vytvarovat si postavu a dobře vypadat není zrovna jednoduchý úkol, ale i s ním nám může pomoci kvalitní protein. Již dlouho je známá proteinová dieta, při které dojde ke snížení množství sacharidů na minimum a naopak k navýšení množství bílkovin v jídelníčku.

Sestavit si takovou dietu svépomocí není zrovna jednoduché, proto se při pátrání po nejlepším proteinu spolehněte na recenze a zkušenosti ostatních zákazníků. Opravdu top protein na hubnutí a zároveň nejlepší protein pro ženy najdete podle mnoha žen u značky Ketofit. Za tou stojí výživoví odborníci i specialisté na sportovní výživu, kteří v průběhu let připravili ty nejlepší proteinové nápoje a další jídla vhodná pro dlouhodobé hubnutí bez jojo efektu.

Výhodou Ketofit jídel je také to, že jsou určená přímo pro ženy a zaměřují se na oblasti, které pro ně mohou být problematické. Test proteinů ukázal například to, že dokáží podpořit imunitu, zároveň mají pozitivní účinky i na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Najdeme v nich také unikátní komplex 26 vitamínů a minerálů, které zachovají nebo zlepší vitalitu organismu i v náročném období proteinové diety.

I levný protein může být kvalitní

Tím hlavním ukazatelem nejlepšího proteinu není cena. Ta většinou závisí na tom, jak složité je danou surovinu získat, a samozřejmě také na značce, která produkt vyrábí. Důležité je proto především číst složení. Abychom získali ten nejlepší protein, můžeme si také přečíst recenze produktů a zkušenosti ostatních. Na internetu najdeme také množství testů, které porovnávají produkty jednotlivých značek.

Dobrým příkladem, že i levný protein může mít top kvalitu, je už zmiňovaný Ketofit. Ten nabízí spolehlivý způsob hubnutí i další benefity už od 26 korun za porci – a to je méně, než dnes zaplatíte za jednu kávu.

Pokud naopak potřebujete spíš proteiny pro sportovce, může být výhodné nakupovat přímo od výrobce. Dobrým příkladem jsou stránky 4fitness, kde nakoupíte špičkové produkty pro vrcholové sportovce za skvělé ceny.


Shrnutí: Který protein je nejlepší?

 • Absolutně nejlepší protein neexistuje, vždy záleží na tom, jakého výsledku chcete dosáhnout.
 • Syrovátkové proteiny patří k těm jednoduše vstřebatelným a řadíme je mezi nejlepší proteiny na růst svalů.
 • Micelární kasein se naopak vstřebává déle, proto nás také zasytí na delší dobu. Můžeme jej používat jako tzv. noční protein.
 • Rostlinné proteiny ze sóji, hrachu nebo rýže jsou vhodné pro vegany i ty, kteří trpí laktózovou intolerancí.
 • Pokud chcete zhubnout pomocí proteinové diety, spolehněte se na odborníky. Vyzkoušet můžete KetoFit, který nabízí proteinová jídla vhodná především pro ženy.

Eva Procházková
Autor článku
Eva Procházková Zdravý životní styl, vaření a výživa - to jsou moje oblíbená témata v práci i v životě.