Kdy a proč pít protein?

3. 10. 2022
Proteinové nápoje pomáhají s budováním svalů.

Zařadit proteiny do výživy je dobrý nápad, ať už jste muž, žena, aktivní sportovec nebo chcete zhubnout. Různé druhy proteinů můžete užívat různě a s různými účinky tak, abyste z nich pro sebe dostali to nejlepší. Kdy a proč pít protein?

Proč pít protein?

Proteiny, neboli bílkoviny, patří mezi základní živiny, které našemu tělu dodávají energii a pomáhají mu k lepšímu fungování. Pomáhají nám budovat a udržovat svalovou hmotu, díky nim jednodušeji regenerujeme po cvičení i po operaci, podporují náš imunitní systém. V neposlední řadě jsou také účinnou zbraní proti tukovým zásobám v rámci proteinové diety.

Pokračujte ve čtení a zjistěte více o tom, co je to protein, jaké má v lidském těle funkce a proč je pro náš organismus nezbytný. Nebo vás více zajímají další výhody proteinu?

Kdy pít protein a který si vybrat?

Na trhu najdeme mnoho druhů proteinů, které mají na naše tělo různé účinky – existují vhodné proteiny pro muže a vhodné proteiny pro ženy. Rozdíl může být také v tom, kdy protein do jídelníčku zařadíme. Mnoho sportovců si také není jistých, zda je lepší pít protein před cvičením nebo po cvičení. Jak to tedy funguje?

Pijte protein k snídani

Po ránu je vhodné kombinovat tzv. rychlé a pomalé proteiny, které vám dodají energii po nočním hladovění a zároveň vás na delší dobu zasytí. To splňuje kombinace syrovátkového proteinu a kaseinu, které najdete v mléčných výrobcích. Nebo dejte šanci hotovým proteinovým koktejlům a ušetřete čas i počítání kalorií.

Pijte protein před cvičením

Před tréninkem dodejte tělu palivo pro nadcházející výkon v podobě pomalu stravitelných proteinů, které uvolňují energii postupně. Můžete zařadit také BCAA aminokyseliny, které podpoří vytrvalost a zároveň urychlí následnou regeneraci.

Pijte protein po cvičení

Proteiny po cvičení zabrání ubývání svalové hmoty a pomohou svalům zbavit se únavy. Doplnění bílkovin doporučují odborníci na sportovní výživu v době přibližně 15 – 60 minut po tréninku, kdy nastává tzv. anabolické okno. Jako protein po cvičení se nejčastěji doporučuje syrovátkový protein (whey protein).

Pijte protein k večeři

Doplnit proteiny je vhodné kdykoliv během dne. Jedná se o kvalitní a plnohodnotný zdroj energie, který je chutný a dokáže zasytit na delší dobu než ostatní živiny. To je také důvod, proč je dobrý nápad dopřát si dávku proteinů i večer. Nejvhodnější je micelární kasein, známý také jako noční protein. Je sytější než jiné druhy proteinů a podporuje regeneraci svalstva.

Eva Procházková
Autor článku
Eva Procházková Zdravý životní styl, vaření a výživa - to jsou moje oblíbená témata v práci i v životě.