Kolik proteinů denně přijmout?

15. 8. 2022
Kolik proteinů denně přijmout?

Příjem bílkovin se liší podle tělesné váhy a také podle toho, jestli jste muž nebo žena. Případně pak příjem bílkovin ovlivňuje dospělost. Dítě má samozřejmě jinou doporučenou dávku proteinu. Ideální doporučená denní dávka proteinu je vždy uvedena na obale proteinu. Doporučujeme ji dodržovat. Na druhou stranu si můžete doporučenou denní dávku bílkovin také vypočítat. 

Kolik bílkovin denně je maximum?

Maximální doporučená dávka proteinu je vždy uvedena na obalu každého proteinu. Kolik tedy můžete denně maximálně přijmout proteinů? Záleží, jestli cvičíte nebo ne. Každopádně jako maximální denní dávka proteinuse považuje více než 2,5 gramu proteinu na 1 kilogram tělesné váhy. Je to okolo 250 g proteinů. Více proteinů už tělo nedokáže strávit. Příliš mnoho proteinů se projeví zejména trávícími obtížemi, nevolností, ale třeba i zvracením. 

Doporučená denní dávka proteinu

Nejdříve se zvažte, pokud nevíte, kolik přesně vážíte. Minimální dávka proteinu je přibližně 06 až 0,8 gramu proteinu na jeden kilogram váhy. To platí, pokud nic neděláte. Pokud naopak cvičíte, je vhodné výrazně příjem bílkovin zvýšit, aby se začala efektivně tvořit svalová hmota – ideální je 1,5 až 2,5 gramu na kilogram tělesné váhy. Jiné dávkování je například u proteinů na hubnutí a jiné zase u proteinů pro sportovce

Správné dávkování proteinu

Teď už víte, jaká je doporučená denní dávka bílkovin. Ovšem jak správně protein dávkovat? Rozhodně není dobré si dopřát proteinovou bombu v podobě 100 gramů proteinů naráz. Rozložte si proteiny do celého dnePokud budete tělu proteiny dávkovat postupně, bude je efektivněji vstřebávat. Ideální je rozložit proteiny také před tréninkem, abyste podpořili výkon a po tréninku. Právě po tréninku zase pomáhají proteiny regenerovat a budovat svalovou hmotu.