Zatěžuje vysoký příjem bílkovin ledviny?

15. 8. 2022
Zatěžuje vysoký příjem bílkovin ledviny?

Každý doplněk stravy musí tělo nějak zpracovat a živiny z něj vstřebat. Většina doplňků stravy včetně proteinů se vstřebává přes ledviny. Je proto dobrou otázkou, jestli zatěžuje vysoký příjem bílkovin ledviny. Dobrou zprávou je, že za normálních okolností ne, ale rozhodně to nesmíte přehánět. Ideálně byste měli také dodržovat určité zásady, díky kterým riziko snížíte.

Denní dávka bílkovin

Překračovat denní doporučenou dávku bílkovin nedoporučujeme. Ideální příjem bílkovin si můžete snadno spočítat. Maximální denní dávka pro člověka, který rekreačně sportuje, je okolo 1,8 gramu proteinu na 1 kg tělesné váhy. Pokud jde o kulturisty, ti mohou krátkodobě zvýšit maximální dávku až na 3 gramy proteinu na kilogram tělesné váhy. Ovšem to už je tenká hranice, kdy může dojít k nadměrné zátěži ledvin. 

Zatěžuje vysoký příjem bílkovin ledviny?

Můžete být v klidu, protože vysoký příjem bílkovin, který je běžně u sportovců okolo 2,2 gramu proteinu na tělesnou váhu, nijak ledviny nezatěžuj a nedochází ke zdravotním komplikacím. Obecně ale platí, že pokud například máte onemocnění ledvin, je vhodné denní dávku proteinů lehce snížit. Ideálně doporučujeme se v takovém případě poradit s lékařem, jaká maximální dávka je pro vás vhodná. 

Proteiny můžete získat také z přirozené stravy. Jídelníček musí být pestrý, proto byste měli kombinovat proteiny v běžné stravě s doplňky stravy.

Jak snížit zátěž na ledviny

Především u vyšších dávek proteinů nad 1,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti je dobré dodržovat doporučení, která mohou snížit zátěž na ledviny. Především byste měli dodržovat pitný režim. Zároveň by měl být váš jídelníček vyvážený a pestrý – neměl by být postaven převážně na proteinech (například proteinové diety). Kromě toho určitě není vhodné skokově navýšit příjem proteinů, ale naopak příjem bílkovin zvyšovat postupně.