Při výběru vhodného syrovátkového proteinu se často setkáme s řadou zkratek a cizích pojmů, u kterých není na první pohled zřejmé, co znamenají. Vyznat se v nich a vybrat si tak ten nejlepší protein není jen tak. Jednou z takových zkratek je i CFM. Co tato písmena znamenají a proč se vám CFM protein bude líbit?
Syrovátkový protein patří k nejoblíbenějším doplňkům sportovní výživy
Jestliže patříte v otázce sportovní výživy k začátečníkům, chcete sáhnout po ověřených produktech, které vám přinesou maximální užitek a nedá se na nich příliš zkazit. K takovým produktům rozhodně patří syrovátkový protein. V některých posilovnách to skoro vypadá, že kdo nepije syrovátkový proteinový nápoj, jako by nebyl.
Používat jakékoliv výživové doplňky včetně syrovátkového proteinu není povinnost u amatérských a dokonce ani u profesionálních sportovců. Přesto jsou výhody proteinů v našem jídelníčku neoddiskutovatelné:
- Proteiny jsou jedinečným zdrojem aminokyselin, které se postarají o tvorbu nové tkáně.
- Proteiny pomáhají svalové hmotě růst a zabraňují jejímu ubývání.
- Také jsou nezbytné pro rychlou regeneraci svalů, šlach a celého organismu (například i po operacích nebo při nemoci, ne jen při cvičení).
- Bílkoviny jsou jednou ze základních živin, které nám dodávají energii.
- Zároveň je dlouho trávíme, dokáží nás zasytit na delší dobu a tím zabraňují brzkému hladu nebo chuti na sladké.
- Optimální množství bílkovin také pomáhá zrychlovat metabolismus a spalování tuků.
- Proteiny také pozitivně ovlivňují celkovou vitalitu našeho organismu.
Syrovátkový protein ale není jediný, který vám tyto výhody poskytne. Vyzkoušejte kasein, další z bílkovin kravského mléka, která vás dobře zasytí a pomůže s regenerací. A do jídelníčku neváhejte zařadit ani vegetariánské a veganské proteiny, které jsou vhodné pro všechny, kdo preferují rostlinnou stravu nebo mají problémy s trávením laktózy.
Výroba proteinu
Bílkoviny se samozřejmě běžně vyskytují v potravinách, které jsou součástí našeho jídelníčku. Mezi potraviny bohaté na bílkoviny patří maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, ale opomenout nesmíme ani rostlinné zdroje proteinů, jako jsou luštěniny, quinoa, pohanka, špenát nebo avokádo.
Rozdíl mezi bílkovinami v potravinách a proteinovými prášky je především v koncentraci bílkovin. Například sýr gouda obsahuje 30 % bílkovin, kdežto obsah bílkovin v syrovátkovém proteinu se pohybuje nejčastěji mezi 80 a 90 %. Toho se dosahuje výrobním procesem na chemickém nebo fyzikálním základě.
Těmito postupy dochází k odstraňování tuků, sacharidů a dalších látek, které by mohly výsledný produkt kontaminovat. Nejčastěji k výrobě proteinů používá:
- ultrace,
- filtrace,
- mikrofiltrace,
- iontová výměna
- a hydrolýza.
Výroba proteinů pomocí CFM (Cross Flow Microfiltration)
Mikrofiltrace patří mezi tzv. membránové metody izolace proteinů. To znamená že syrovátka při zpracování prochází soustavou nejrůznějších membrán a filtrů (nejčastěji keramických), které zachytávají nečistoty a další nežádoucí látky. Označení „cross flow“ potom znamená, že k filtraci nedochází kolmo jako u klasické filtrace, ale tok syrovátky nebo mléka je veden podél stěny filtru.
Díky tomu můžeme dosáhnout velmi čistého syrovátkového proteinu, aniž bychom narušili přirozenou strukturu obsažených bílkovin. Velkou výhodou tohoto procesu výroby je právě minimální narušení hodnoty bílkovin. Většinou také CFM probíhá při pokojové teplotě, takže nedochází ani ke změně skupenství nebo senzorických vlastností proteinů, naopak si zachovává velké množství vápníku.
CFM dnes patří k nejčastějším způsobům získávání proteinů. Metoda cross flow filtrace se však nepoužívá pouze pro výrobu proteinů, ale také pro šetrné odstranění nečistot z vína nebo piva.
Na co si dát pozor: zpracování procesem iontové výměny
Cross flow mikrofiltrace patří k nejšetrnějším metodám zpracování bílkovin, ale můžete se setkat i s méně ohleduplnými způsoby zpracování. Při nákupu proteinů se vyhněte především produktům, které jsou zpracovávané chemicky pomocí iontové výměny.
Při procesu iontové výměny dochází k působení hydroxidu sodného (NaOH) a kyseliny chlorovodíkové (HCl) na jednotlivé molekuly bílkovin. Působením chemikálií ale dochází takřka k úplnému vymizení biologicky aktivních peptidů, které působí na růst svalů, trávení nebo imunitní systém. Jedinou výhodou je tak prakticky úplné odbourání laktózy a dalších sacharidů, takže proteiny zpracované procesem iontové výměny můžeme označit za proteiny bez sacharidů. Kromě toho jsou ale tyto doplňky stravy prakticky bezcenné.
Rádi byste měli v jídelníčku co nejméně sacharidů, ale chcete si dopřát kvalitní jídlo? Vyzkoušejte keto jídla od Ketofit, která se chlubí obsahem sacharidů už od 0,9 g na porci. Keto dieta je oblíbeným způsobem, jak zhubnout, ale na keto jídlech si pochutná celá rodina. Vyzkoušejte třeba veganské hamburgery, nebo oblíbené palačinky s džemy bez cukru.
Další typy syrovátkových proteinů
Jednotlivé typy proteinů se od sebe liší především mírou zpracování, ale také vstřebatelností nebo obsahem sacharidů a tuků. S CFM proteinem se můžeme setkat také ve formě koncentrátu nebo izolátu, které mají mírně odlišné vlastnosti.
- Syrovátkový koncentrát (WPC) je nejméně zpracovanou formou syrovátky, najdeme v něm větší množství sacharidů i tuků. Řadí se mezi nejchutnější proteiny jeho výhodou je také nízká cena.
- Syrovátkový izolát (WPI) je nejčistší formou syrovátkového proteinu, obsahuje až 90 % bílkovin. Vyniká také nízkým obsahem laktózy, sacharidů a tuků, dobře se rozpouští a velmi rychle vstřebává.
- Hydrolyzát proteinu (WPH) se velmi dobře vstřebává a je vhodný pro rychlé dopnění energie. Obsahuje pouze minimum laktózy, sacharidů nebo tuků.
Složení CFM proteinu
Velkou výhodou CFM proteinu je to, že obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí vyrobit a jsou nezbytné pro stavbu všech tkání. Díky šetrnému zpracování navíc zůstává jejich biologická hodnota a využitelnost velmi vysoká. Zároveň jsou ve složení ve větším množství BCAA, tedy aminokyseliny, které podpoří výdrž při sportovním výkonu.
Ve složení CFM proteinu najdeme hojně zastoupený také vápník, který se postará o pevnost kostí, ale také přispívá k dobré vstřebatelnosti aminokyselin. Oproti tomu je nízký obsah sodíku, což může být výhodou zejména pro ty, kteří trpí vyšším krevním tlakem. Někdy se zmiňuje, že ve složení CFM proteinu se vyskytuje pouze minimum tuku a sacharidů, někteří jej považují dokonce za protein bez cukru. Není to tak úplně pravda. CFM, tedy mikrofiltrace křížovým tokem, je pouze způsobem výroby a obsah cukru záleží na dalším zpracování, tedy jestli si vyberete proteinový izolát nebo proteinový hydrolyzát.
Zaručuje více procent proteinů vyšší kvalitu produktu?
Při procesu CFM prochází syrovátka filtry několikrát a tím se získává různá koncentrace výsledného produktu. Opakovaná filtrace ale jednak zvyšuje náklady, jednak dochází k poškozování aktivních peptidů a aminokyselin.
Dochází tak k tomu, že 90% protein je dražší, ale zároveň jsou v něm aminokyseliny méně zastoupeny, než v proteinu s koncentrací bílkovin 80 %. Výhodou CFM proteinového izolátu (u kterého se s vysokou koncentrací bílkovin setkáme nejčastěji) je tak především nízký obsah laktózy.
Na co je CFM protein vlastně dobrý?
Hlavní a často zmiňovanou nevýhodou CFM proteinu je jeho vyšší cena. Ta vzniká hlavně tím, že proces filtrace je nutné několikrát opakovat, aby vznikl co nejkvalitnější produkt. Do ceny produktu také musíme započíst cenu strojů a nakonec zjistíme, že cena CFM proteinu vlastně tak vysoká není.
Zásadní otázkou ale je, k čemu je CFM protein dobrý a jestli se vám vyplatí investovat více peněz. Jaké vlastnosti CFM proteinu stojí za to?
- Vyniká vysokou koncentrací bílkovin a aminokyselin, které se podílí na růstu svalové hmoty.
- Patří k nejlépe stravitelným druhům proteinů, takže je vhodný i pro ty, kteří si ještě nejsou jistí, jak si s proteinovými doplňky jejich tělo poradí.
- Vysoká koncentrace BCAA se podílí nejen na zlepšení vašeho výkonu, ale také na bezproblémové regeneraci svalových vláken.
- Výhodou je také vysoký obsah vápníku, díky kterému se aminokyseliny snadněji dostanou přímo do buněk.
A nesmíme zapomínat ani na to, že CFM protein skvěle chutná.
Kdy brát CFM protein?
Správné dávkování proteinu samozřejmě záleží především na vašich potřebách a cílech a také na obsahu bílkovin ve vašem jídelníčku. Vzhledem k vlastnostem je skvělým obdobím, kdy brát CFM protein, objemová a udržovací fáze.
Během dne si potom dopřejte dávku CFM proteinu (tedy přibližně 30 g – 1-2 odměrky)
- ráno po probuzení jako součást snídaně pro doplnění bílkovin a nastartování metabolismu,
- po tréninku pro doplnění energie nejlépe během prvních 30 – 60 minut, kdy se nejlépe dostane ke svalům a podpoří jejich růst,
- nebo kdykoliv třeba jako svačinu mezi hlavními jídly.
Shrnutí: CFM protein
- CFM protein se vyrábí procesem křížové mikrofiltrace, která patří k nejšetrnějším metodám zpracováním.
- Ve složení CFM proteinu najdete velké množství větvených BCAA, vyniká také vyšším obsahem vápníku a snadnou stravitelností.
- Velkou předností CFM proteinu je také jeho skvělá chuť.
- CFM protein si dopřejte ráno jako součást snídaně, po tréninku na doplnění energie nebo kdykoliv během dne jako výživnou svačinu.