Proč užívat protein?

Co dělá protein v našem těle?

Protein je takřka zaklínadlo moderního zdravého stravování. Ačkoliv se může zdát, že se jedná především o doplněk pro kulturisty a profesionální sportovce, opak je pravdou. Výhody proteinu si můžeme užívat všichni. Proč užívat protein a zařadit jej více i do vašeho jídelníčku?

Co jsou to proteiny

Proteiny, známé také jako bílkoviny, jsou nedílnou součástí lidského těla. Z proteinů se skládá všechno – ačkoliv jsou známé především jako základní stavební jednotka svalů, najdeme je také v kostech, vlasech nebo nehtech. Jednoduše řečeno proteiny jsou v každé buňce lidského těla.

Samotné proteiny se skládají z aminokyselin. To jsou ještě menší stavební jednotky než bílkoviny a jsou specifické svou chemickou strukturou (obsahují alespoň jednu primární aminoskupinu -NH2 a zároveň aspoň jednu karboxylovou skupinu -COOH). Kromě bílkovin je najdeme také v peptidech nebo jako samostatné volné látky. Díky nim si naše tělo umí samo vyrobit proteiny, opravit tkáně nebo zpracovávat živiny.

Aminokyseliny zjednodušeně řečeno dělíme na esenciální a neesenciální. Osm esenciálních aminokyselin si naše tělo neumí samo vyrobit, takže je musíme přijmout ze stravy.

EsenciálníPoloesenciálníNeesenciální
ValinArgininGlycin
LeucinHistidinAlanin
IsoleucinSerin
ThreoninCystein, Selenocystein
MethioninAsparagová kyselina
LysinGlutamová kyselina
FenylalaninTyrosin
TryptofanProlin

K čemu je dobrý protein?

Proteiny řadíme mezi tzv. makroživiny. Spolu s nimi sem patří i sacharidy a tuky a jedná se o hlavní zdroje energie pro náš organismus. Každá z makroživin má pro naše tělo význam, ale je pravdou, že na důležitost proteinů se poměrně dlouhou dobu zapomínalo. Právě ony však mají v lidském tělo několik zásadních funkcí, které odpovídají na otázku, proč užívat protein v dostatečném množství.

 • Strukturální funkce. Bílkoviny slouží k výstavbě buněk, orgánů i svalů.
 • Regulační a metabolická funkce. Z bílkovin se také skládají enzymy a hormony, které regulují fungování našeho organismu.
 • Obranná funkce. Proteiny také vytvářejí obranné látky, které podporují naši imunitu.
 • Nutriční funkce. Bílkoviny jsou také zdrojem energie pro naše tělo. Mají stejnou energetickou hodnotu jako sacharidy, ale vyšší termický efekt, takže tělo musí vynaložit více energie na jejich spálení.
proč užívat protein

S čím pomáhá proteinová výživa

Ačkoliv dnes je už jasné, jak důležité jsou proteiny pro lidský organismus, stále jich našemu tělu dodáváme málo. Ve výživě mnoho lidí upřednostňuje sacharidy, ale proteinová výživa má mnoho přínosů, na které bychom neměli zapomínat. Jaké jsou tedy hlavní výhody proteinů ve výživě?

 • Pomáhají budovat svalovou hmotu. O tomto jejich účinku nikdo nepochybuje, právě to je důvod, proč proteinové výživové doplňky patří mezi nejprodávanější.
 • Pomáhají hubnout. Výzkumy tvrdí, že hubnutí ovlivňuje z 80 % skladba našeho jídelníčku. Pokud se chcete zbavit tukových zásob, přidejte do stravy více proteinů. Ty podpoří rychlejší činnost metabolismu a díky tomu může tělo rychleji spalovat kalorie.
 • Pomáhají s regenerací. Ať už se jedná o regeneraci svalů po sportovním výkonu nebo o celkovou regeneraci organismu třeba po operaci, dostatek bílkovin s ní pomůže. Dostatek bílkovin totiž zabrání tomu, aby tělo začalo brát energii z vlastní tkáně.
 • Pomáhají proti náletům na ledničku. Proteiny jsou ze všech živin nejvíce syté. Pokud si dopřejete hlavní jídlo bohaté na bílkoviny, nestane se vám, že za půl hodiny půjdete hledat „něco dobrého“ do lednice nebo tajné skrýše se sladkostmi.
 • Pomáhají s celkovou vitalitou organismu. Bílkoviny jsou pro naše tělo zkrátka nepostradatelné. Pokud jich tělu dáme dostatek, odmění se nám svým správným fungováním. A to rozhodně stojí za to.

Odkud získat proteiny

Bílkoviny musíme tělu dodat ze stravy. Existuje mnoho potravin bohatých na bílkovin, které jsou chutné a dokážou zpestřit jídelníček. Patří mezi ně libové maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Pokud dáváte přednost rostlinné stravě, zaměřte se na sóju, pohanku, quinou nebo luštěniny.

Často však samotná strava nestačí, proto je vhodné zařadit také proteinovou výživu v podobě výživových doplňků. Nejčastěji se setkáme s proteinovým práškem, ze kterého můžeme jednoduše připravit koktejl. Můžeme jej ale využít i při vaření, přimíchat do těsta na palačinky nebo do polévky a extra porce proteinů je na světě.

jídlo bohaté na proteiny - kuře a avokádo

Nemusíte spoléhat jen na koktejly

Proteinový koktejl se stal takřka poznávacím znakem pro ty, kteří to myslí s aktivním životním stylem vážně. Nemusíme ale zůstat jen u něj, dnes najdeme mnoho proteinových jídel, která stojí za vyzkoušení. Proč užívat protein, když si můžete dopřát celé proteinové jídlo?

Proteinové tyčinkykdykoliv máte chuť na něco dobrého nebo potřebujete rychle dodat energii
Proteinové těstovinymísto běžné sacharidové přílohy, když si chcete vychutnat třeba kuře na paprice
Proteinové pečivokdyž si chcete dopřát oblíbenou tvarohovou pomazánku nebo třeba na oslavu místo klasických jednohubek
Proteinové polévkynejlepší jako lehký oběd, vydatná večeře nebo na zahřátí, když se vrátíte ze zimní procházky
Proteinové omeletykdyž si chcete dopřát vydatnou a chutnou snídani nebo potřebujete opravdu extra porci bílkovin po tréninku
Proteinové palačinkyskvělá nedělní snídaně nebo jídlo na piknik, které nikomu neprozradí, že jste na dietě

Kdo by měl užívat protein

Proteiny jsou vhodné pro všechny. Je jedno, jestli jste muž nebo žena nebo kolik vám je let. Naopak nedostatek proteinů umí znepříjemnit život nám všem.

 • Proteiny pro muže se zaměřují především na stavbu svalů a jejich vyrýsování. Pro tyto účely se hodí syrovátkové proteiny nebo kasein.
 • Proteiny pro ženy se umí přizpůsobit jejich specifickým potřebám. Značkou zaměřenou přímo na ženy je KetoFit, který nabízí pokrmy vhodné pro ketonovou dietu. Kromě snadného hubnutí díky nejnižšímu obsahu sacharidů na trhu zaručuje také dostatek vitamínů a minerálů pro podporu imunity.
 • Proteiny pro seniory pomáhají prožít aktivní stáří bez bolesti, častější problémy s nechutenstvím vyřeší proteinový koktejl. I tady se můžete spolehnout na KetoFit, který je certifikován jako kompletní náhrada stravy, protože obsahuje všechny nezbytné živiny v ideálním poměru.
 • Proteiny pro sportovce se svým účinkem zaměřují na podporu výkonu a také výdrže. Na to jsou vhodné BCAA esenciální aminokyseliny. Pro sportovce je nezbytná také dostatečná regenerace, díky které svaly po tréninku tolik nebolí.
užijte si aktivní život díky proteinu

Jaký protein vybrat?

Na trhu existuje velké množství proteinů a někdy může být náročné vybrat si ten správný. Asi nejčastěji se setkáme se syrovátkovým proteinem (whey protein)  nebo s kaseinem. Oba druhy pocházejí z kravského mléka.

 • Syrovátkový protein vzniká ze syrovátky a často se setkáme s označením rychlý protein, protože ho naše tělo umí rychle vstřebat a zužitkovat. Whey protein je vhodný především v případě, že chceme hezky vyrýsovat tělo nebo nabrat svalovou hmotu.
 • Kasein je také bílkovina kravského mléka, ale naopak jej označujeme jako pomalý nebo noční protein. Vstřebává se pomaleji než syrovátkový protein a zároveň navozuje pocit sytosti, proto se hodí především pro redukci hmotnosti a regeneraci.

Různé druhy a různé účinky proteinu dokáží podpořit vaši snahu zhubnout nebo vyrýsovat postavu. Jste kulturista, rekreační sportovec nebo chcete zhubnout? Přečtěte si, jak vybrat protein a najděte pro sebe ten pravý.

Proteinová výživa pro vegany

Syrovátkový protein a kasein jsou živočišné proteiny, ale existují i možnosti pro ty, kteří dávají přednost rostlinné stravě. Rostlinné proteiny najdeme v potravinách, jako jsou sója, quinoa nebo pohanka. Proteinové výživové doplňky se pak vyrábějí například z rýže, hrachu nebo konopí. Výhodou rostlinných proteinů je i to, že jsou vhodné pro lidi s intolerancí laktózy.

Kromě rostlinného jednodruhového proteinového prášku si můžeme dopřát také proteinová jídla pro vegany. Vegetariáni a vegani mohou mít problémy s tím, že v jejich stravě převažují sacharidy, proto jsou proteinová jídla vhodnou alternativou, jak si zajistit dostatek bílkovin.

keto jídla od Ketfit

Co je proteinová dieta

Pokud pátráme po tom, k čemu je dobrý protein, určitě se dostaneme i k proteinové dietě. Tento způsob stravování nám nejen zajistí dostatečný příjem bílkovin a tím i všechny výhody, které z něj plynou, ale také pomůže zbavit se přebytečných kilogramů. A to je další důvod, proč užívat protein. Tukové zásoby se totiž během proteinové diety stávají hlavním zdrojem energie.

Sestavit si proteinovou dietu sám může být dost náročné. Samotné zařazení potravin bohatých na bílkoviny často nestačí, musíte si hlídat také příjem ostatních živin. Pokud to tedy myslíte vážně, využijte nejlepší keto dietu na trhu od KetoFit. Ta nabízí nejen oblíbené proteinové koktejly, ale také množství běžných jídel s unikátním složením, díky kterým zhubnete bez rizika jojo efektu. Velkou výhodou KetoFit je obsah sacharidů pouhých 0,9 g na porci.

KetoFit je proteinová dieta určená především pro ženy a je vhodná jako kompletní náhrada stravy. Obsahuje také unikátní komplex 26 vitamínů a minerálů, kolagen a omega 3 mastné kyseliny, které se postarají o to, že hubnutí neohrozí vaše zdraví.

Eva Procházková
Autor článku
Eva Procházková Zdravý životní styl, vaření a výživa - to jsou moje oblíbená témata v práci i v životě.