Rýžový protein se v posledních letech doslova dere na výsluní sportovní výživy. Tento rostlinný protein je vhodný vegetariány i vegany, nezpůsobuje alergické reakce a z jeho účinků mohou těžit aktivní sportovci i ti, kdo chtějí zhubnout.
Něco o rýži
Rýže je celosvětově nejrozšířenější obilovina, která tvoří hlavní příjem potravy přibližně pro čtvrtinu lidstva. Původ rýže bychom měli hledat v Austrálii, ale nejvíce si ji spojujeme s Čínou a jihovýchodní Asií. Podle některých archeologických nálezů existovala rýžová pole už v 5. tisíciletí před naším letopočtem.
Rýže obsahuje velké množství sacharidů, ale také 8 – 12 % bílkovin a 10 % vlákniny. Kromě toho v ní najdeme také vitamíny skupiny a minerální látky. Rýže je důležitým zdrojem škrobu, pomáhá udržovat hladinu krevního cukru a používá se také při léčbě zažívacích potížích.
Výroba rýžového proteinu
Rýžový protein se vyrábí z naklíčené hnědé rýže přirozenou enzymatickou cestou při nízké teplotě přibližně kolem 30 °C. Rýže se nejprve rozemele a vzniklá rýžová mouka se smísí s vodou. Přidané enzymy potom způsobí vysrážení bílkoviny. Při výrobě rýžového proteinu není nutné používat žádné chemikálie.
Další možností je tzv. biofermentace. Tato technologie využívá štěpení pomocí bakterií podobně, jako se to děje například při kvašení zeleniny. Samotné bakterie potom mizí během procesu sušení, kdy protein z rýže získává podobu prášku.
Protein pro vegetariány a vegany
Rýžový protein je rostlinný protein – to znamená, že je vhodný pro vegetariány a vegany. Protein z rýže navíc obsahuje široké spektrum esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedokáže vyrobit. Stejně jako ostatní rostlinné proteiny však neobsahuje všechny, proto je důležité zdroje rostlinných bílkovin kombinovat.
Konkrétně rýži se doporučuje kombinovat s luštěninami, quinoou nebo sójou. Ty obsahují větší množství aminokyseliny lysin, která právě v rýži chybí.
Kromě rýžového proteinu se vegetariáni a vegani mohou spolehnout i na další druhy proteinu rostlinného původu.
- Nejrozšířenější je sójový protein, který obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Pro veganské sportovce to často bývá první volba, ale někteří jedinci na něj mohou být citliví.
- Oblíbený je také hrachový protein, protože je velmi účinný při regeneraci unaveného svalstva a šlach.
- Méně rozšířený je konopný protein, jenž vyniká vysokým obsahem vlákniny a příjemnou chutí. Dokáže dobře zasytit.
Vegetariáni na rozdíl od veganů nevynechávají z jídelníčku všechny živočišné produkty, takže bílkoviny mohou čerpat třeba z vaječného proteinu nebo dokonce ze syrovátkového proteinu a kaseinu.
Výhody rýžového proteinu
Protein z rýže má množství výhod, ze kterých mohou čerpat nejen vegetariáni a vegani, ale i ti, kteří se masu nevyhýbají. Vlastnosti rýžového proteinu zkrátka mluví v jeho prospěch. Jaké jsou tedy výhody rýžového proteinu?
- Je dobře stravitelný,
- hypoalergenní,
- vhodný pro celiaky,
- bez laktózy,
- nezpůsobuje nadýmání,
- je dobře rozpustný ve vodě,
- je chuťově neutrální
- a má příznivou cenu.
Nevýhody rýžového proteinu
Rýže patří mezi dobře stravitelné potraviny a není známo, že by vyvolávala nějaké nežádoucí účinky nebo alergické reakce. Stejně je na tom i protein z rýže, který se také dobře vstřebává a je vhodný i pro ty, kteří se vyhýbají lepku nebo laktóze. Samozřejmě se bavíme o přiměřeném množství, pokud bychom si dopřáli nepřiměřeně velkou dávku, pak může jakýkoliv protein nadměrně zatěžovat ledviny.
Ojediněle se vyskytovaly stížnosti pouze na kojeneckou výživu s obsahem rýžového proteinu. Opatrné by měly být také těhotné a kojící ženy, kterým se obecně nedoporučuje užívat výživové doplňky, kromě specializovaných.
Za jedinou nevýhodu rýžového proteinu tak můžeme označit mírně práškovou chuť, na kterou si někteří uživatelé stěžují.
Pro koho je rýžový protein vhodný
Z pozitivních vlastností rýžového proteinu mohou těžit doslova všichni. Protein z rýže je vhodný pro
- sportovce a všechny vyznavače aktivního životního stylu,
- pro ty, kteří chtějí zhubnout,
- pro lidi s podváhou,
- pro celiaky,
- pro ty, kdo mají alergii na laktózu,
- pro vegetariány i vegany,
- pro děti i seniory – zkrátka pro celou rodinu.
Rýžový protein – skvělá bílkovina pro alergiky
Mezi hlavní vlastnosti a výhody rýžového proteinu patří to, že je nedráždivý a hypoalergenní. Protein z rýže patří mezi rostlinné bílkoviny a tedy i proteiny bez laktózy. Laktóza je disacharid, který se přirozeně vyskytuje v mléce savců. Rýžový protein je tak vhodný i pro ty, kdo mají na laktózu alergii nebo mají problém s jejím trávením.
Mezi výhody rýžového proteinu patří také to, že neobsahuje lepek. Je tedy vhodný i pro celiaky a všechny, kteří se lepku z jakéhokoliv důvodu vyhýbají. Stejně tak mohou protein z rýže využít ti, kteří mají alergii na sóju.
Rýžový protein pro sportovce
Za nejlepší protein pro sportovce bývá často označován syrovátkový protein, což ale rozhodně není vhodný protein pro vegany. Pokud dáváte přednost rostlinné stravě a věnujete se intenzivnímu tréninku, je rýžový protein skvělou volbou.
Rýžový protein využijí sportovci, kteří se rozhodli zaměřit na nabírání svalové hmoty. Díky obsahu aminokyseliny leucin je totiž protein z rýže skvělým stimulantem pro tvorbu svalů.
Některé studie také uvádějí, že rýžový protein může mít pozitivní vliv na rozšiřování cév a prokrvování tkáně. Za to je zodpovědná aminokyselina arginin. A je to také důvod, proč tento rostlinný protein pomáhá regenerovat unavené svaly.
Protein z rýže pomůže s hubnutím
Pokud se snažíte shodit nadbytečné kilogramy, je dostatek proteinů v jídelníčku klíčový, protože bílkoviny dokáží dobře zasytit, takže nás nehoní chutě na sladké, a také mají menší kalorickou hodnotu. Proteinové výživové doplňky jsou tak skvělým způsobem, jak během redukční diety doplnit bílkoviny.
Živočišné bílkoviny však mají vysoký obsah tuků, což při dietě není nejšťastnější. Mnohem lepší jsou rostlinné bílkoviny, takže rýžový protein může být při proteinové dietě tou pravou volbou. Rýžový protein navíc můžeme zařadit mezi proteiny bez sacharidů – ačkoliv rýže jako surovina obsahuje sacharidů opravdu velké množství, protein z rýže je prakticky bez cukrů.
Spolehlivou a mnoha lidmi vyzkoušenou cestou při boji s nadváhou je keto dieta. Ta spočívá v drastickém omezení příjmu sacharidů a naopak klade důraz na dostatečný příjem proteinů. Nejpřísnější kritéria pro keto dietu, která obsahuje nejméně sacharidů, splňují produkty Ketofit. Při hubnutí s Ketofit navíc nejste odkázaní pouze na proteinové koktejly, ale můžete si pochutnat na polévkách, omeletách, těstovinách, croissantech nebo dokonce burgerech a pizze.
Kdy užívat rýžový protein
Stejně jako v případě jiných druhů proteinu je vhodné užívat rýžový protein v mnoha situacích. Vše záleží především na osobních preferencích a vašich cílech.
- Protein z rýže si dopřejte po silovém tréninku pro doplnění bílkovin. Využijete tak jeho anabolické schopnosti, kdy podporuje růst svalů, a zároveň jeho regenerační účinky na unavené svaly nebo šlachy.
- Rýžový protein snadno využijete jako součást snídaně. Dobře se rozpouští, takže jej snadno přimícháte do oblíbeného smoothie, do obilné kaše nebo do těsta na lívance.
- Díky tomu, že je rýžový protein sytý, je to skvělá alternativa svačiny, kterou můžete mít kdykoliv po ruce.
A jaké je dávkování rýžového proteinu? Samozřejmě to záleží především na konkrétním produktu, pro co nejlepší účinky vždy následujte pokyny výrobce. Nicméně jednu dávku snadno odměříte pomocí přiložené odměrky, která odpovídá přibližně 20 – 40 g proteinového prášku. A pokud nemáte po ruce odměrku, vystačíte si i s čajovou lžičkou – na jednu dávku proteinu z rýže si dopřejte asi 6 lžiček.
Důležitost bílkoviny ve výživě člověka
Bílkoviny v lidském těle tvoří přibližně 20 % celkového objemu a pro běžného člověka by měly tvořit přibližně 30 % jídelníčku. Pravda je ale taková, že v naší stravě drtivě převládají sacharidy. Přesto jsou výhody proteinů naprosto nezpochybnitelné:
- Jsou skvělým zdrojem energie, dokáží nás zasytit na dlouhou dobu.
- Pomáhají budovat svalovou hmotu a zabraňují jejímu ubývání například při dietě nebo ve stáří.
- Bílkoviny v lidském těle se také starají o regeneraci tkání.
- Podporují rychlost metabolismu, takže pomáhají pálit tukové zásoby.
- Pozitivně ovlivňují celkovou vitalitu organismu a imunitní systém.
Nezáleží tolik na tom, jaký druh proteinu si vyberete. Pokud ale dáváte přednost rostlinné stravě, pak vlastnosti rýžového proteinu rozhodně mluví v jeho prospěch.
Shrnutí: Proč si vybrat rýžový protein?
- Rýže je nejdůležitější obilovinou na světě, jako základ jídelníčku ji konzumuje přibližně čtvrtina lidí.
- Při výrobě rýžového proteinu se nepoužívají žádné chemické přísady a hotový protein z rýže je dokonce prakticky bez sacharidů.
- Rýžový protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, je vhodný pro vegetariány i vegany.
- Mezi hlavní výhody rýžového proteinu patří to, že je hypoalergenní – do jídelníčku jej mohou zařadit ti, kteří trpí celiakií, alergií na laktózu nebo laktózovou intolerancí.
- Dobře jej snášejí i ti, kdo špatně reagují na sóju.
- Rýžový protein pomáhá budovat svalovou hmotu, zlepšuje výkon při sportu a urychluje regeneraci.
- Protein z rýže ocení sportovci i ti, kteří chtějí zhubnout.