Vyvážený jídelníček by měl obsahovat přibližně 50 % sacharidů, 30 % bílkovin a 20 % tuků. Pokud je ale vaším cílem zhubnout, měli byste příjem sacharidů snížit a naopak přidat více bílkovin. S tím vám velmi jednoduše pomohou proteiny bez cukru – výživové doplňky v podobě proteinového prášku.
Co jsou to cukry
Cukry neboli sacharidy jsou organické sloučeniny, které se skládají z jedné nebo více molekul, nazývaných také jako cukerné jednotky.
- Monosacharidy mají pouze jednu cukernou jednotku. Patří sem například fruktóza (ovocný cukr) nebo glukóza (hroznový cukr).
- Oligosacharidy mají 2 – 10 cukerných jednotek. Tady řadíme také známé disacharidy, jako je sacharóza (stolní cukr), maltóza (sladový cukr) nebo laktóza (mléčný cukr).
- Komplexní polysacharidy se skládají z 11 a více cukerných jednotek. Patří tady škrob, celulóza a další látky, které se běžně v přírodě vyskytují.
Monosacharidy a oligosacharidy souhrnně označujeme jako jednoduché sacharidy, zjednodušeně řečeno cukry. Jsou zdrojem rychlé energie, ale také se ukládají do tukových zásad.
Sacharidy samy o sobě nejsou žádné zlo, které by bylo potřeba démonizovat, protože jsou důležitým zdrojem energie pro naše tělo. Pokud ale chceme zhubnout, měli bychom v jídelníčku dát přednost jiným živinám, především proteinům.
Nejčastější druhy proteinů
Proteiny (bílkoviny) si naše tělo přirozeně bere z potravy. Pokud chcete svůl příjem bílkovin zvýšit, zaměřte se na potraviny bohaté na bílkoviny, kam patří samozřejmě maso, vejce nebo mléčné výrobky, ale také rostlinné zdroje bílkovin, jako je sója, quinoa nebo avokádo.
Proteiny můžeme v základu rozdělit na
- živočišné proteiny – hovězí protein, vaječný protein, syrovátkový protein nebo kasein,
- rostlinné proteiny – sójový protein, rýžový protein, hrachový protein, konopný protein a mnoho dalších.
Tyto proteiny si můžeme zakoupit také v podobě proteinového prášku, který představuje takřka nejprodávanější doplněk sportovní výživy. Kdo nepije proteinové nápoje, jako by v posilovně neměl co dělat.
Výhodou proteinových výživových doplňků je vysoká koncentrace bílkovin, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 60 – 95 %. Ne všechny však můžeme označit jako protein bez cukru.
Jak poznám protein bez cukru
Najít na trhu protein bez cukru není nijak náročné. Bezsacharidový protein snadno poznáte podle výživových hodnot popsaných na obalu, ve kterých se uvádí množství sacharidů v 1 porci nebo na 100 g (a nejčastěji obě tyto hodnoty). Jednoduché cukry jsou potom označené jako „z toho cukry“ – pokud je tady nulová hodnota, pak jste si vybrali protein bez cukru.
Které jsou druhy proteinů bez sacharidů?
Přirozené proteiny bez cukru bývají často rostlinného původu. Můžeme se zařadit například hrachový nebo rýžový protein. Ačkoliv samotná rýže obsahuje sacharidů velké množství, při jejím zpracování do podoby rýžového proteinu se sacharidy ztrácejí. Rostlinné bílkoviny také patří mezi proteiny bez laktózy, to znamená že jsou vhodné i pro ty, kteří mají s jejím trávením problém.
Mezi bílkovinami živočišného původu také najdeme proteiny bez sacharidů. Stačí v kalorických tabulkách prostudovat nutriční hodnoty a snadno zjistíme, že například maso žádné sacharidy přirozeně neobsahuje. Stejná je situace u vaječného proteinu.
Bezsacharidový protein může být i oblíbený syrovátkový protein
Základní surovinou pro výrobu syrovátkového proteinu je syrovátka, který pochází z kravského mléka a jako taková obsahuje laktózu, tedy mléčný cukr. Ačkoliv tedy syrovátkové proteiny patří mezi ty nejoblíbenější a nejuniverzálnější, nejsou vhodné pro každého.
Přesto díky svému zpracování může i ze syrovátky vzniknout téměř bezsacharidový protein. Nejlepší hodnoty v tomto ohledu nabízí syrovátkový izolát, ve kterém najdeme pouze minimální množství laktózy a je tak vhodný i pro ty, kterým dělá její trávení problém. Navíc syrovátkový protein podporuje růst svalů a pomáhá tak i s tvarováním postavy.
Původ v kravském mléce má také kasein. Ten rozhodně mezi proteiny bez sacharidů řadit nemůžeme, ale má své nezastupitelné místo, pokud chceme urychli regeneraci svalů. Taky dokáže velmi dobře zasytit, proto se někdy označuje jako noční protein – často jej používají kulturisti pro doplnění živin během spánku, když se snaží nabrat co nejvíce svalové hmoty.
Proteiny bez přidaného cukru
Proteinové nápoje připravené z proteinů bez přidaných sacharidů často nemívají samy o sobě nejlepší chuť, proto není divu, že se velké oblibě těší nejrůznější ochucené verze, jako je banánová nebo čokoládová. Tyto ochucené produkty ale nebývají proteiny bez cukru, i když se výrobci snaží množství sacharidů co nejvíce snížit.
Protein bez sladidel také dobře poslouží jako dia protein, který je vhodný při potížích s cukrovkou nebo jestliže vás trápí nestabilní hladina cukru v krvi.
Dobrým řešením mohou být příchuťové tablety Ketofit. Ty nabízejí dokonce 10 příchutí, ze kterých si vybere opravdu každý, ať už dává přednost svěžím ovocným chutím (malina, ananas nebo černý rybíz) nebo klasice (vanilka, čokoláda nebo lískový oříšek). Příchuťové kapsle jsou slazeny sukralózou, což je umělé sladidlo, které je 600 x sladší než cukr. To znamená, že jí stačí nepatrné množství, aby jídlo příjemně osladila. S tím se pojí také minimální množství kalorií.
Příchuťové tablety můžete využít pro jakékoliv proteiny bez cukru a dodat jim tak chuť, jakou zrovna chcete. Hodí se ale také pro přípravu nejrůznějších dezertů, ochutíte s nimi třeba tvaroh, obilnou kaši i kávu.
Proč si vybrat protein bez cukru
Proteiny bez sacharidů jsou skvělou volbou, když si v jídelníčku hlídáte každou kalorii nebo gram cukru a tuku.
Výhody bezsacharidového proteinu:
- nepřidává téměř žádné kalorie,
- je vhodný při dietě,
- můžete si jej ochutit podle vlastního přání,
- dobře se používá také při vaření.
A naopak co nevýhody bezsacharidového proteinu? Pro někoho mohou mít proteiny bez cukru nepříjemnou chuť a také dodají méně energie. To z nich dělá vhodné proteiny pro snadné hubnutí, ale už méně z nich budou těžit sportovci, kteří potřebují dostatek energie pro své výkony.
Jak nám protein pomáhá s hubnutím?
Proteiny mohou jako zdroj energie pro fungování našeho těla sloužit stejně dobře, jako sacharidy. Na tomto principu je založena oblíbená proteinová dieta, kdy navýšíte příjem bílkovin a naopak snížíte příjem sacharidů.
Výhody bezsacharidového proteinu při hubnutí jsou pak především tyto:
- Proteiny bez cukru i s ním jsou velmi syté, dokážou naše chutě uspokojit na delší dobu. To vede k tomu, že se vyhnete chuti na něco dobrého a zároveň tak snížíte svůj kalorický příjem, který je tak důležitý, ať už chcete zhubnout 5 kilo za týden nebo se potřebujete zbavit výraznější nadváhy.
- Protein na hubnutí také zabraňuje katabolismu našich svalů, tedy jejich ubývání. Svaly sice váží více než tuk, ale mnohem lépe vypadají, takže bychom na ně při dietě neměli zapomínat.
- Proteiny zároveň pomáhají zrychlovat metabolismus, což vede k rychlejšímu spalování tukových zásob. Také pomáhají udržovat v normálním stavu váš imunitní a trávicí systém.
Protein vhodný při hubnutí
Protein na hubnutí by měl obsahovat co nejméně sacharidů. Pokud příjem sacharidů snížíme pod 30 g na den, dostane se naše tělo do tzv. ketózy, kdy si energii pro své fungování bere z uložených tukových zásob. Tento způsob hubnutí označujeme jako keto dietu.
Na trhu dnes najdeme mnoho produktů s označením keto, často se však zásadně liší především v obsahu sacharidů. Ne všechny tedy nabízejí protein bez cukru, který napomáhá rychle a snadno zhubnout. Pokud se nechcete stát otrokem kalorických tabulek a neustálého zapisování a počítání, spolehněte se na keto dietu s nejnižším obsahem sacharidů od Ketofit.
Jejich protein na hubnutí navíc nemá jen podobu klasického koktejlu. Ketofit jídla mají mnoho podob a vám tak ani nepřijde, že držíte dietu. Vychutnat si můžete například
- chutné polévky, které zahřejí i zasytí,
- omáčky, které se hodí nejen k těstovinám,
- palačinky, keto croissanty, džemy bez přidaného cukru a další sladké dobroty,
- pizzu, burgery a pochutiny, které byste v dietě rozhodně nečekali.
Kdy užívat protein bez cukru
Kromě složení proteinu na hubnutí může být zásadní otázkou také to, kdy užívat protein bez cukru. Klíčové při dietě i při nabírání svalové hmoty to, abychom denně přijali dostatek bílkovin. Přesné množství je individuální, ale mělo by to být přibližně 1,4 – 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Rozložení příjmu během dne pak záleží na vašich preferencích.
- Nejčastěji se protein doporučuje zařadit bezprostředně po silovém tréninku, kdy dodá tělu zpět potřebnou energii a bílkoviny také poskytnou stavební hmotu pro svaly. Zároveň se protein po cvičení postará i o lepší regeneraci.
- Neslazený protein je skvělým základem pro výživnou snídani. Nemusíte si z něj jen přirpavit koktejl, ale přimíchejte jej do oblíbeného smoothie nebo obilné kaše.
- Protein bez sladidel taky využijete jako rychlou svačinu nebo některé jídlo během dne. Je to skvělá volba, když vás honí mlsná nebo nemáte čas připravit si plnohodnotné jídlo.
- Protein bez cukru také můžete využít při přípravě dezertů, nahradit jím část mouky a připravit si tak opravdový fit dezert.
Shrnutí: Proteiny bez cukru – jaké jsou a podle čeho vybrat?
- Cukry nemusí být nutně strašákem zdravého životního stylu, ale pokud je našim cílem zhubnout, měli bychom se jim raději vyhýbat.
- Při hubnutí snižte příjem sacharidů ve prospěch bílkovin, skvělým řešením jsou právě proteiny bez cukru.
- Mezi proteiny bez sacharidů patří například rýžový, hrachový nebo vaječný protein. Minimální obsah sacharidů má také oblíbený syrovátkový izolát.
- Protein bez přidaného cukru si lze ochutit příchuťovými kapslemi Ketofit. Vybrat si můžete z deseti druhů a příjem sacharidů zůstane na minimu.
- Protein bez cukru je vhodný především jako protein na hubnutí. Dobře zasytí a také pomáhá vytvarovat postavu. Dietní protein s nejnižším obsahem sacharidů najdete u značky Ketofit.